Iranian Agriculture News Agency

ابوعلی:

وجود بیش از ۳ میلیارد متر مکعب آب نامتعارف در خوزستان؛ تهدید یا فرصت

مدیر کل شیلات خوزستان، در مراسم برداشت میگو از طرح پایلوت "پرورش میگو با استفاده از زه آب کشاورزی در شهرستان خرمشهر" در جمع خبرنگاران، استفاده از آب های نامتعارف یا زه آبها در تولید آبزیان به ویژه پرورش میگو را الگوی بسیار خوبی در سطح منطقه خواند و هدف از اجرای این طرح را افزایش بهره وری از آب، رشد تولید، اشتغالزایی و ارزآوری مطرح کرد.

برداشت میگو پرورشی از استخرهای پرورش میگو با استفاده از آب های نامتعاف در خرمشهر

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، فتح اله ابوعلی مدیر کل شیلات استان، با اشاره به حجم وسیع آب های نامتعارف در خوزستان اظهار داشت: در استان خوزستان با توجه به توسعه زراعت و شبکه های آبیاری و زهکشی های موجود و میزان آب مصرفی، سالیانه بیش از ۳ میلیارد مترمکعب آب نامتعارف وجود دارد؛ از سویی دیگر زه آب کشت و صنعت های بزرگ استان نیز به صورت متمرکز خارج شده و قابلیت مدیریت و استفاده دارند.

وی، بکارگیری از آب‌های نامتعارف در مزارع پرورش آبزیان را بسیار حائز اهمیت دانست و ادامه داد: در همین راستا ‌پروژه ای طی 2 سال متوالی با همکاری اداره کل دامپزشکی استان، پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور و این اداره کل به منظور بررسی سلامت ماهی و میگوی تولیدی تعریف و نتایج تحقیقات و آزمایشات به عمل آمده مثبت ارزیابی شد.

مدیر کل شیلات خوزستان، یادآور شد: استان خوزستان در حال حاضر که از مقام نخست آبزی پروری کشور برخوردار است، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب مصرف می نماید در حالی که زه آب موجود در استان بالغ بر 3 میلیارد متر مکعب است در صورتی که از این ظرفیت به درستی استفاده شود 3 برابر میزان تولیدات فعلی رشد خواهیم داشت.

این مقام مسئول، خاطر نشان کرد: هم اکنون، به صورت پایلوت در برخی مناطق استان این طرح با موفقیت در حال انجام است به گونه ای که ماهی و میگوی برداشت شده از نظر کیفی قابلیت رقابت در سطح بازارهای بین المللی را دارد و همچنین یک طرح 5 هزار و 200 هکتاری با بهره مندی از زه آب شرکت کشت و صنعت نیشکر در شهرستان خرمشهر نیز پیش بینی  و مطالعه شده است.

مدیر کل شیلات خوزستان، در ادامه، سطح زیر کشت این مزرعه پرورش میگو را 75 هکتار اعلام کرد.

فتح اله ابوعلی، در پایان گفت: این مزرعه پرورش میگو که متشکل از 45 استخر پرورشی است از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 90 تن میگو از آن برداشت شده است و علاوه بر ایجاد اشتغال مستقیم برای 23 نفر از اهالی بومی منطقه،  800  هزار دلار نیز برای کشور ارز آوری داشته است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید