Iranian Agriculture News Agency

امیری زاده:

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان این مطلب که یکی از شرایط اعطای نهاده های کشاورزی به کشاورزان بیمه محصولات خواهد بود، گفت: به جز چهار حوضه کارون، مارون، دز و کرخه در هیچ حوضه ای محدودیت کشت پاییزه وجود ندارد.

الگوی کشت پاییزه در خوزستان بر اساس آورد روخانه ها تعیین می شود

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، خدارحم امیری زاده رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در آستانه شروع کشت های پاییزه گفت: با توجه به خشکسالی و کاهش بارندگی که در ۵۰ سال اخیر بی سابقه بوده است، گفت: استان خوزستان بیش از ۹۰ درصد از آب مصرفی در حوزه کشاورزی خود را از رودخانه های بالادست تأمین می کند و این در حالیست که استان خوزستان حدود ۴۰ درصد و در استان های بالادستی حدود ۵۰ درصد با کاهش بارندگی روبرو بوده است.

خدارحم امیری زاده افزود: این کاهش بارندگی و خشکسالی باعث محدودیت جدید در کشت های تابستانه و پاییزه شده است.

وی ادامه داد: الگویی که برای کشت های پاییزه امسال درنظر گرفته شده با توجه به میزان آبی است که سازمان آب و برق در اختیار کشاورزان قرار میدهد.

امیری زاده با بیان اینکه در برخی حوضه ها بخصوص حوضه آبریز دز ممنوعیت کشت برای چغندرقند و کلزا اعمال می شود اظهار داشت: کشت های متنوع و متقاوتی برای این حوضه ها در نظر گرفته شده که کشاورزان دچار خسارت نشوند.

وی با اشاره به اینکه در استان خوزستان به دلیل شرایط اقلیمی در مناطق محدودی از کشت دیم استفاده می شود تصریح نمود: با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام در سال های قبل حدود ۹ هزار هکتار از مزارع دیم زیر کشت کلزا رفت که در خشکسالی اخیر با خسارت ۸۰ درصدی مواجه شد.

امیری زاده با بیان اینکه در سال زراعی گذشته حدود ۱۷ و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید شد گفت: استان خوزستان در تولید برخی محصولات مهم و استراتژیک مثل گندم، کلزا، چغندر قند و... رتبه اول تولید کشور را در اختیار دارد که با کاهش بارندگی ها بالطبع با کاهش عملکرد روبرو خواهیم بود ولی سعی ما در این است که حتی الامکان با کاهش چندانی مواجه نشویم.

وی ادامه داد: سطح مصوب کشت چغندر قند در استان ۲۰ هزار و ۵۰۰ هکتار بود که بر اساس الگوی کشت حدود ۳ هزار هکتار از اراضی به زیر کشت این محصول می رود.

امیری زاده با بیان اینکه به جز چهار حوضه کارون، مارون، دز و کرخه در هیچ حوضه‌ای محدودیت کشت وجود ندارد اضافه کرد: یکی از شرایط اعطای نهاده های کشاورزی به کشاورزان بیمه محصولات خواهد بود لذا از کشاورزان همه حوضه های آبریز دعوت می شود نسبت به بیمه محوصلات خود اقدام کنند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید