Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل شیلات خوزستان خبر داد:

خسارت ۶۶۰ میلیارد تومانی خشکسالی به شیلات خوزستان

مدیرکل شیلات خوزستان، گفت: در سال جاری، میزان خسارت وارده به حوزه آبزی پروری و صیادی شیلات استان، متاثر از تنش آبی و خشکسالی، در مجموع 660 میلیارد تومان برآورد شده است.

کاهش 33 درصدی تولیدات آبزی پروری به دلیل تنش آبی و خشکسالی در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، فتح اله ابوعلی مدیر کل شیلات خوزستان، گفت: علیرغم وجود برنامه های مدیریت مصرف آب، کاهش چشمگیر بارندگی در سال آبی جاری، نگرانی ها از تاثیر خشکسالی بر تولید را افزایش داده است. 

وی با بیان اینکه، خوزستان در دو سال متمادی 98 و 99، موفق به کسب رتبه اول تولیدات آبزی پروری در کشور شده است اظهار کرد: با این وجود، زیر بخش شیلات و آبزی پروری استان نیز در سال جاری، از وقوع خشکسالی به شدت متاثر شده است.

مدیرکل شیلات خوزستان تصریح کرد: اثرات منفی کاهش تولید ناشی از کمیت و کیفیت نامطلوب آب، در سطوح مختلف شامل کاهش سطح زیر کشت مزارع، وقوع تلفات در مزارع، خسارات ناشی از کاهش رشد ماهیان و تراکم کشت به دلیل کیفیت نامطلوب آب و نیز تلف شدن ماهیان در تالاب ها و منابع آبهای طبیعی و نیمه طبیعی استان، بروز پیدا کرده است.

این مقام مسئول، بیان کرد: طبق بررسی ها و برآوردهای انجام شده در سال جاری، 2 هزار و 895 هکتار مساحت مفید مزارع آبزی پروری استان تعطیل و از مدار تولید خارج شده اند.

به گفته ابوعلی، کاهش تولیدات آبزی پروری به دلیل تنش آبی حدود 24 هزار تن برآورد می شود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 33 درصد کاهش مواجه خواهد شد و ارزش این میزان حدود 500 میلیارد تومان تخمین زده می شود.

وی، همچنین ادامه داد: کاهش تولیدات منابع آبی استان نیز حدود 3 هزار و 608 تن، معادل حدود 24 درصد تولید سال گذشته، برآورد می شود.

مدیرکل شیلات خوزستان، با اشاره به اینکه سال گذشته، بالغ بر 27 میلیون قطعه بچه ماهی و لارو در منابع آب های داخلی استان رهاسازی شد تصریح کرد: تاکنون بیش از 4 میلیون بچه ماهی به منابع آبی استان معرفی شده که برای جبران خسارت ناشی از تلفات ماهی و آسیب وارد آمده به ذخایر آبهای داخلی، باید این میزان تا پایان سال به بیش از 39 میلیون قطعه بچه ماهی برسد.

ابوعلی، از دیگر پیامدهای تنش آبی امسال را کاهش حدود 964 نفری اشتغال مستقیم آبزی پروری و 490 نفری شاغلان ارتزاق کننده از منابع آبهای طبیعی و نیمه طبیعی عنوان کرد.

وی، در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه حوزه صید و صیادی استان نیز تحت الشعاع خشکسالی و کم آبی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: فروکش کردن آب رودخانه ها، عدم لایروبی بنادر و کاهش ارتفاع آب برای صیادان منطقه مشکل ساز شده است.

مدیر کل شیلات خوزستان، افزود: میزان برآورد خسارت وارده به حوزه صید و صیادی ناشی از خشکسالی یکصد و شصت میلیارد تومان تخمین زده می شود و در شهرستان های ساحلی، در 4 ماهه اول امسال، با 100 درصد خسارت، شاهد کاهش صید به میزان 4 هزار تن بودیم.

ابوعلی، همچنین مجموع اعتبار مورد نیاز حوزه صید و بنادر صیادی جهت، مقابله با خشکسالی را شصت و یک میلیارد تومان اعلام کرد.

وی معتقد است: لایروبی بنادر صیادی، استقرار زیستگاه های مصنوعی، رهاسازی آبزیان دریایی راهکارهای اصلی به منظور جلوگیری از خسارت های احتمالی در آینده به حوزه صیادی استان خواهد بود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید