Iranian Agriculture News Agency

مدیر کل دامپزشکی استان خوزستان از احتمال خطر شیوع تب برفکی در استان خبر دادو در این زمینه توصیه‌هایی را به دامداران ارائه کرد.

توصیه های اداره کل دامپزشکی خوزستان در خصوص کنترل و پیشگیری بیماری تب برفکی

به گزارش خبر نگار ایانا در خوزستان، مصطفی کنارکوهی مدیر کل دامپزشکی استان ضمن اشاره به نهادینه شدن فرهنگ واکسیناسیون دام‌ها در بین دامداران، اظهار کرد: واکسن تب برفکی در گذشته به طور رایگان توزیع می‌شد اما امروزه با توجه به سیاست‌های کلان ملی واکسن رایگان ارائه نمی‌شود و این امر باعث شده تا تهیه و مصرف آن کم‌تر مورد استقبال دامداران و روستاییان واقع شود.

وی ضمن اشاره به قیمت واکسن بیماری تب برفکی، گفت: دامداران می‌توانند با واکسیناسیون دام‌های خود با هزینه ای ناچیز از به خطر افتادن سرمایه اصلی خود که دارای اهمیت و ارزش بالایی است جلوگیری کرده و از آن صیانت کنند.

کنار کوهی در مورد علائم تب برفکی در دام خاطرنشان کرد: کاهش اشتها و وزن، تب، وجود زخم در دهان و سم دام از جمله این علائم است.

وی اظهار داشت: تب برفکی برای انسان خطری ندارد و دامداری ها نیز با رعایت نکاتی می توانند از شیوع این بیماری پیشگیری نمایند.

کنار کوهی افزود:  دامداران ضمن همکاری با ادارات دامپزشکی سراسر استان نسبت به رعایت موازین بهداشتی، قرنطینه ای به شرح ذیل اقدام کنند.

موازین بهداشتی- قرنطینه ای برای جلوگیری از بیماری تب برفکی:

۱-یکی از مهمترین راه‌های انتقال بیماری تب برفکی، تماس با دام‌های آلوده و ترشحات دام‌های درگیر با بیماری است، لذا از تردد و جابجایی غیرضروری دام‌های آلوده و بیمار خودداری کرده و آنها را در مکان جداگانه‌ای نگهداری کنید.

۲-به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی، از جابجایی دام‌های تلف شده و ارسال آن‌ها به کلینیک‌ها و ادارات دامپزشکی اکیدا خودداری شود و در صورت وجود تلفات مراتب را به اطلاع نزدیک‌تر‌ین اداره دامپزشکی برسانند.

۳-افرادی که با دام آلوده در تماس بوده‌اند از سرکشی به واحدهای دامداری غیر درگیر تا مدت حداقل ۴۸ ساعت خودداری کنند، بدیهی است که عامل بیماری از طریق افراد قابل جابجایی است.

۴-نسبت به فعال نمودن حوضچه‌های ضد عفونی واحد دامداری اقدام شود ضمن اینکه ضدعفونی وسایل نقلیه قبل از ورود و خروج، بویژه در دامداری‌های درگیر الزامی است.

۵-نسبت به ضدعفونی بستر و مکان نگهداری دام‌های آلوده و اطراف آنها با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب (با راهنمایی و هماهنگی اکیپ‌های دامپزشکی) اقدام شود.

۶-دام‌های تلف شده از بیماری قرار نگیرد و آنها را در اسرع وقت و در مکان دور از سایر دام‌های گله به صورت مناسب و بهداشتی دفن کنند.

۷-در صورت بروز تلفات در گله، ضمن اعلام سریع موارد بیماری به نزدیک‌ترین اداره دامپزشکی منطقه، همکاری و مساعدت لازم را برای انجام واکسیناسیون در واحد با اکیپ‌های عملیاتی دامپزشکی داشته باشند.

۸-کنترل تب برفکی و محدود نمودن بیماری جز با حمایت و مشارکت دامداران و عشایر مقدور نیست به همین دلیل، اداره کل دامپزشکی خوزستان خواستار مشارکت، مساعدت و همکاری آن‌ها در برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه است.

وی در ادامه گفت: این اداره کل ازکلیه دامداران تقاضا نموده است ضمن همکاری با دامپزشکی، هرگونه وقوع بیماری را سریعآ به ادارات دامپزشکی شهرستان ها و بخش های مربوطه گزارش نمایند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید