Iranian Agriculture News Agency

پریچهر مطرح کرد:

عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ضمن اشاره به وضعیت استان خوزستان در تولید خرما، گفت: استان خوزستان با دارا بودن حدود 41 هزار هکتار سطح زیر کشت و 13 درصد تولید خرمای کشور، دومین استان تولیدکننده خرما است اما تنوع خرما در خوزستان حائز اهمیت است و جا دارد پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری خوزستان توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشد.

خوزستان دومین تولید کننده خرمای کشور با تنوع بالا

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، سیدرحمت‌الله پریچهر عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در نخستین جشنواره ملی و آیین شکرگزاری خرما که در پژوهشکده خرما و میوه های گرمسیری کشور در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: بخشی از شکرگزاری زبانی و بخشی دیگر عملی است؛ باید به عنوان امانت‌دار نعمت‌های الهی، برای کاهش ضایعات و افزایش بهره‌وری خرما تلاش کنیم.

وی افزود: سطح زیرکشت خرما در جهان در حال حاضر بالغ بر یک میلیون و 100 هزار هکتار و تولید این محصول بالغ بر 8.5 میلیون تن است.

عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه بیان کرد: تولید خرما در جهان در 10 سال اخیر از حدود 6 تن در سال 2009، به 7.8 تن رسیده که رکورد خوبی است، در کشور ما نیز حدود 170 هزار هکتار سطح زیر کشت خرما وجود داشت که اکنون به بالغ بر 256 هزار هکتار رسیده است و تولید خرما نیز اکنون بیش از یک میلیون و 270 هزار تن است.

وی همچنین اظهار کرد: این آمار نشان‌دهنده این است که ما حدود 24 درصد سطح زیرکشت و حدود 15 درصد تولید خرما در جهان را در اختیار داریم اما میانگین عملکرد کشورمان رضایت‌بخش نیست و باید برای افزایش عملکرد و اقتصادی کردن تولید خرما، وقت و انرژی کافی اختصاص دهیم.

پریچهر ضمن اشاره به وضعیت استان خوزستان در تولید خرما، گفت: استان خوزستان با دارا بودن حدود 41 هزار هکتار سطح زیر کشت خرما، دومین استان تولیدکننده خرما پس از سیستان و بلوچستان است اما تنوع خرما در خوزستان حائز اهمیت است و جا دارد پژوهشکده خرما و میوه‌های گرمسیری خوزستان توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشد.

وی بیان کرد: از نظر تولید خرما نیز خوزستان 13 درصد تولید خرمای کشور را در اختیار دارد که باید تلاش بیشتری کرد و عملکرد را به عملکردهای بین‌المللی نزدیک‌تر کرد.

عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: بخش عمده‌ای از نخلستان‌های ما در کمتر از یک هکتار واقع هستند در حالی که نیاز به باغات یکپارچه‌تری داریم.

وی افزود: در زمینه تولید خرما، آمار قابل توجهی داریم و عملکرد ما نیز افزایش یافته اما این روند بسیار کند است و برای ارتقا بهره وری باید توجه ویژه ای به این مقوله داشت.

پریچهر با بیان اینکه میزان صادرات خرمای ایران به کشورهای دیگر حدود یک میلیون و 250 هزار تن است، تصریح کرد: با توجه به اینکه خوزستان در تولید و صادرات خرما نقش عمده‌ای دارد، انتظار می‌رود به این بخش توجه ویژه ای شود و تولید با استانداردهای جهانی کیفیت، افزایش یابد.

وی با اشاره به وضعیت صادارت خرما به کشورهای دیگر، گفت: روند 14 ساله میزان صادرات خرما در جهان نشان‌دهنده گرایش کشورهای دیگر به مصرف خرما است زیرا محصولی استراتژیک و برای زمان بحران و جنگ بوده و کشورهای اروپایی نیز به این دلیل به خرما اهمیت می‌دهند که کمک‌کننده به کنترل رادیکال‌های آزاد در بدن است. بنابراین شاهد هستیم که میزان تقاضا افزایش یافته و کشورهای اروپایی گرایش زیادی به واردات خرما پیدا کرده‌اند؛ پس توجه به کیفیت خرمای تولیدی اهمیت دارد.

عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران افزود: با توجه به اینکه حدود 24 درصد سطح زیرکشت خرما در جهان را در اختیار داریم، اما میزان صادرات در خور کشور نیست و لازم است که استانداری خوزستان نیز برای تسهیل و کمک به این امر توجه بسیاری داشته باشد.

وی در پایان گفت: تلاش بر این است که سالانه حدود یک هزار و 300 هکتار در کشور به کشت نخل اختصاص داده شود اما با توجه به اینکه سطح زیرکشت قابل توجه است، میزان عملکرد کافی نیست

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید