Iranian Agriculture News Agency

حسنی نسب عنوان‌کرد:

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان سطح گلخانه‌های استان در سال ۹۸ را ۶۹۸ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: ۸۷ هزار و ۵۰۰ تن محصولات گلخانه‌ای و قارچ خوراکی و ۱۲۸ میلیون شاخه گل و گیاهان زینتی در گلخانه‌های استان تولید شد که نسبت به سال گذشته ی آن۱۰۶ درصد رشد داشت.

رشد ۱۰۶ درصدی تولید محصولات گلخانه‌ای در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، حسنی‌نسب مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در جلسه ستاد گلخانه‌ها گفت: روند رو به رشد جمعیت، کمبود منابع طبیعی و تغییر شیوه مصرف باعث شده بخشی از بستر سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه منتقل شود که خوزستان با توجه به شرایط اقلیمی یکی از استان های هدف در این زمینه محسوب می‌شود.

وی ضمن اشاره به امکان تولید محصول خارج از فصل در استان با هزینه و انرژی بسیار کمتر کشاورزان پیشرو، مراکز  تحقیقاتی و تاثیر مثبت آن بر تنظیم بازار کشور افزود: در حال حاضر باید اهتمام بیشتری در تامین اعتبار و پرداخت تسهیلات در استان صورت بگیرد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان سطح گلخانه های استان در سال ۹۸ را ۶۹۸ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: ۸۷ هزار و ۵۰۰ تن محصولات گلخانه‌ای و قارچ خوراکی و ۱۲۸ میلیون شاخه گل و گیاهان زینتی در گلخانه‌های استان تولید شد که نسبت به سال گذشته ی آن۱۰۶ درصد رشد داشت.

حسنی نسب از احداث ۱۱ مجتمع و شهرک گلخانه ای در استان نیز خبر داد و تصریح کرد: کار زیر ساخت این مجتمع‌ها به اتمام رسید و در حال حاضر منتظر بهره‌برداری از این مجتمع ها هستیم.

وی برنامه توسعه گلخانه‌های امسال را ۲۰۰ هکتار عنوان و اظهار کرد: در حال حاضر ۱۶۳ پروانه ساخت معادل ۱۱۷ هکتار  در استان صادر شده است.

وی طرحهای اجرا شده، خود اجرایی و مصوب بانک از ابتدای سال را ۵۲ طرح دانست و اضافه کرد: یک هزار و ۳۴۹ میلیارد ریال تسهیلات در این مدت پرداخت شده است. 

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه پرداخت تسهیلات در کشور روند کندی داشته است گفت: سامانه سیتا از ابتدای تیرماه تا شهریور ماه کار ثبت نام را انجام داد که در این زمان ۴۳ هکتار ثبت نام با ۴۶۶ میلیارد ریال تسهیلات صورت گرفت.

حسنی نسب در ادامه تصریح کرد: عدم ابلاغ یارانه تبصره ۱۸ توسعه گلخانه و گیاهان دارویی و بلاتکلیفی متقاضیان سال گذشته و سال جدید، تورم و بالا رفتن هزینه‌های احداث گلخانه، ایجاد مشکل برای متقاضیان تسهیلات، تقاضای توسعه گلخانه با محصولات جدید و نبود پژوهش درون استانی را مهمترین مشکلات حال حاضر عنوان کرد.

وی اظهار داشت: نظام مهندسی پیشنهاد کرده طرحهای گلخانه ای به صورت فاز بندی انجام شود به طوری که پس از اتمام فاز و تولید، فاز بعد آغاز شود.

حسنی نسب افزود:  با توجه به عدم تامین به موقع نهاده های کشاورزی با قیمت مصوب، عدم اجرای الگوی کشت در گلخانه های استان و کنترل وضعیت بازار محصولات، نبود پایانه های صادراتی در استان، عدم وجود تشکل منسجم برای پیگیری مطالبات گلخانه داران لازم است تشکل فراگیر گلخانه داران در استان تشکیل شود.‌

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خاتمه یادآور شد: در حال حاضر ۹ تشکل گلخانه ای در استان در حال فعالیت هستند همچنین اتحادیه گلخانه داران چندین سال است که در استان فعالیت دارد ولی این تشکل ها فرا گیر نیستند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید