Iranian Agriculture News Agency

براساس توافق انجام شده، منطقه سوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اداره کل شیلات خوزستان برای مبارزه با پدیده صید غیرمجاز در صیدگاه‌های شمال غرب خلیج فارس همکاری می‌کنند.

همکاری سپاه پاسداران با اداره کل شیلات خوزستان در برخورد با صید غیرمجاز

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان در نشست مشترک دریادار دوم پاسدار امرالله نوذری فرمانده منطقه سوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فتح الله ابوعلی مدیرکل شیلات خوزستان، در برخورد با پدیده مخرب صید غیرمجاز با استفاده از قابلیت‌های منطقه سوم نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مستقر در مناطق ساحلی ماهشهر توافق شد.

برخورد با صید قاچاق و غیرمجاز در صیدگاه‌های شمال غرب خلیج فارس تاکنون برعهده یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات خوزستان بوده است.

همچنین در این نشست توافق اولیه در خصوص انتقال سازه‌های زیست‌گاه‌های مصنوعی، بررسی استفاده از ظرفیت پهپاد برای کنترل تخلفات صیادی، همیاری بسیج دریایی در کنترل صیدهای مخرب و غیرمجاز و تقویت یگان حفاظت منابع ابزیان تاکید شد.

در ماه‌های اخیر صید غیرمجاز توسط شناورهای فاقد پروانه در مناطق ساحلی خوزستان و صیدگاه‌های آب‌های شمال غرب خلیج فارس افزایش یافته است.

امسال نیز دست کم ۴۵ فروند شناور مجاز و غیرمجاز در حال صید قاچاق در صیدگاه‌های شمالی خلیج فارس توسط ماموران یگان حفاظت شیلات خوزستان توقیف و بیش از ۱۰ تن ماهی دریایی کشف و ضبط شد.

افزایش نرخ ارز و تقاضای بالای مصرف آبزیان دریایی درکشورهای حوزه خلیج فارس به ‌خصوص کویت ازدلایل مهم و تاثیرگذارصید قاچاق در صیدگاه‌های شمال غرب خلیج فارس است.

برخی از گونه‌های آبزیان دریایی در خلیج فارس از جمله شوریده و حلوا سفید به دلیل صید بی‌رویه و قاچاق آن به کشورهای حوزه خلیچ فارس در معرض انقراض قرار دارند.

صید غیرمجاز و قاچاق، صید در فصل ممنوعیت، فشار بیش از حد به منابع و ذخایر آبزیان دریایی، ازدحام شناورها در صیدگاه‌ها و فعالیت صیادان فاقد پروانه از دیگر چالش‌های صید و صیادی خوزستان است.

استان خوزستان از نظر صید دریایی پس از استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر در جایگاه چهارم کشوری قرار دارد، در سال گذشته حدود ۴۹هزار تن انواع آبزیان دریایی در صیدگاه‌های شمال غرب خلیج فارس توسط صیادان خوزستانی صید شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید