Iranian Agriculture News Agency

مصطفی کنارکوهی:

مدیر کل دامپزشکی استان خوزستان از خرید مقدار قابل توجهی سم برای مبارزه با انگل خارجی، ضدعفونی و گندزدایی دام‌های استان خبر داد.

مهار بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو تا کنون در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، مصطفی کنارکوهی مدیر کل دامپزشکی خوزستان گفت: با توجه به نزدیک شدن فصل گرما و با در نظر گرفتن شرایط پیش آمده در حال خرید مقادیر قابل توجهی سم برای ضدعفونی، گندزدایی و مبارزه با انگل خارجی در دام‌های استان هستیم.

وی افزود: طی یک سال گذشته و در راستای مبارزه با انگل‌های خارجی و بسیاری از بیماری‌های دیگر از جمله تب کریمه کنگو، حدود 90 هزار راس دام سنگین، 450 هزار راس دام سبک و بیش از 3 میلیون متر مربع جایگاه دام در استان سمپاشی و ضدعفونی شد.

کنارکوهی در ادامه اظهار کرد: همچنین در این راستا بیش از ۹۳ دوره آموزشی به منظور بالا بردن سطح آگاهی دامداران و کارکنان مراکز پرخطر از جمله کشتارگاه‌ها که در ارتباط نزدیک با این بیماری‌ها هستند به صورت چهره به چهره برگزار شد.

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقرر شد امسال بیشترین تمرکز برای آغاز عملیات ضدعفونی و سمپاشی بر مناطقی باشد که از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و قبلا به عنوان  کانون بیماری شناخته شده‌اند.

وی با بیان این مطلب که خوشبختانه تا کنون بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان مشاهده نشده است تصریح کرد: مردم عزیز و دامداران سخت‌کوش استان برای حفظ سلامت و جلوگیری از شیوع این بیماری باید توصیه‌ها و هشدارهای لازم در این زمینه را جدی گرفته و دامداران شرایط قرنطینه دامهای وارداتی را رعایت کنند.

کنار کوهی تاکید کرد: اقدام به ضدعفونی از طریق تزریق داروهایی که باعث از بین رفتن انگل های خارجی می شوند، سمپاشی با دستگاه‌های سمپاش، حمام ضد کنه، رعایت ضوابط بهداشتی محل نگهداری دام‌ها، ضدعفونی کردن جایگاه دام و کاهش تردد از جمله نکات و مواردی است که دامداران در جهت حفظ سلامت دام و جلوگیری از شیوع بیماری باید رعایت کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان خوزستان در ادامه یادآور شد: در بخش مصرف نیز همچون سنوات گذشته توصیه می‌شود مردم برای حفظ سلامت خود مطلقا از دام‌هایی که در گوشه و کنار به صورت غیربهداشتی ذبح می‌شوند استفاده نکرده و حتما گوشت مورد نیاز خود را از مراکز معتبر و از دام‌هایی که دوره جمود را در کشتارگاه‌های مورد تایید اداره کل دامپزشکی استان گذرانده‌اند و دارای برچسب و مهر روی لاشه هستند تهیه کنند.

کنار کوهی در پایان گفت: با گرمتر شدن هوای استان و مهیا شدن شرایط زندگی انگل‌های خارجی به دامداران فهیم استان توصیه می‌شود با رعایت ضوابط و نکات بهداشتی امسال نیز همچون سالهای گذشته یاریگر و در کنار ما باشند تا این تابستان را نیز با حداقل یا بدون مشاهده کانون بیماری تب کریمه کنگو و سایر بیماری‌های انگلی پشت سر بگذاریم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید