Iranian Agriculture News Agency

کیخسرو چنگلوایی:

عالی‌ترین مقام سازمان جهاد کشورزی در خوزستان اظهار کرد: اقتصاد تولید در حوزه عشایری با حوزه اقتصاد خانواده در هم تنیده شده و هر چادر عشایری یک کارگاه تولیدی بخش کشاورزی در استان محسوب می‌شود.

هر چادر عشایری یک کارگاه تولیدی بخش کشاورزی در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خوزستان، کیخسرو چنگلوایی رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در جلسه شورای هماهنگی امور عشایر، نقش عشایر را در کمک به امنیت غذایی مهم و تآثیرگذار عنوان کرد و گفت: نقش عشایر همچنین در تأمین مواد غذایی و مواد خام صنعتی کشور انکارناپذیر است.

وی افزود: باوجود اینکه عشایر یک و نیم درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند ۲۵ درصد مواد پروتئینی در حوزه کشاورزی را تولید می‌کنند.

چنگلوایی با بیان اینکه عشایر به تراز تجاری کشور از طریق تنوع تولید محصولات و جلوگیری از خروج ارز از کشور کمک شایانی می کنند تصریح نمود: ارز آوری با کمک افزایش صادرات غیر نفتی مانند سهم ۴۰ درصدی در تولید صنایع دستی از دیگر ویژگی‌های مهم عشایر محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان تفاوت کیفی در عرضه نیروی کار و افزایش تعداد دانش آموختگان در جامعه عشایری را نسبت به سال‌های قبل بسیار محسوس خواند و اظهار داشت: اقتصاد تولید در حوزه عشایری با حوزه اقتصاد خانواده در هم تنیده است و هر چادر عشایری یک کارگاه تولیدی بخش کشاورزی می‌باشد.

وی کیفیت بالای تولید محصولات  همچنین تولید محصولات گواهی و مدیریت شده را از ویژگی های بارز عشایر دانست و گفت: ۱۳ تا ۱۸ درصد تولید محصولات کشاورزی کشور دسترنج عشایر استان است.

چنگلوایی افزود : با وجود اینکه ۱۴۰ هزار نفر یعنی حدود ۳ درصد جمعیت استان را عشایر تشکیل می‌دهند ۱۵۰ هزار تن محصول زراعی و ۱۳ هزار تن محصول باغی را این قشر غیور تولید می‌کنند.

وی اداره کل امور عشایر را یکی از ادارات مهم و تاثیر گذار عنوان کرد و تصریح نمود: در زمینه احداث و مرمت راه‌های دسترسی به خصوص در مناطق صعب العبور، تأمین مسکن مناسب جهت ساماندهی و اسکان عشایر، تأمین آب آشامیدنی سالم، کارهای زیربنایی و تأمین سوخت مورد نیاز و مایحتاج به خصوص در فصل زمستان از اقدامات بسیار مهمی است که  توسط اداره کل امور عشایر صورت گرفته است.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید