Iranian Agriculture News Agency

معدوم‌سازی لاشه 10 رأس دام مسموم شده در شهرستان بهبهان

رئیس اداره دامپزشکی بهبهان از معدوم‌سازی لاشه 10 رأس دام مسموم شده با کود شیمیایی در یکی از روستاهای این شهرستان خبر داد.

معدوم‌سازی لاشه 10 رأس دام مسموم شده در شهرستان بهبهان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، امین زمانی پور  گفت: پیرو گزارش مردمی مبنی بر مسمومیت تعدادی از گوسفندان دامداری روستایی با کودهای کشاورزی و ذبح شدن تعدادی از آنها در یکی از روستاهای بهبهان بلافاصله بازرسان بهداشتی اداره دامپزشکی بهبهان در محل حاضر شده و با بررسی انجام شده تعداد 10 لاشه دام‌های کشتار شده به وزن تقریبی 350 کیلوگرم با تشخیص علائم مسمومیت شناسایی شد.

وی توضیح داد: پس از تشخیص مسمومیت توسط کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستان بهبهان لاشه دام‌های کشتار شده به کشتارگاه دام شهرستان جهت معدوم سازی منتقل و تحت نظارت کارشناسان بهداشتی با دستورالعمل های بهداشتی سازمان دامپزشکی کشور در کوره لاشه سوز معدوم شد.

زمانی پور ادامه داد: برای پیشگیری از بروز مسمومیت دام، دامداران باید ضمن مدیریت صحیح تغذیه دام‌ها، از آلوده نبودن منابع آبی و غذایی دام‌ها به کود‌های شیمیایی اطمینان حاصل کرده و از این طریق دسترسی دام‌ها به منابع شیمیایی به خصوص اوره محدود شود.

وی با اشاره به اینکه علائم مسمومیت مانند درد شکم، ایجاد کف در دهان و بینی، لرزش عضلات، ضعف و مرگ می‌تواند ظرف تنها چند دقیقه پس از مصرف کود اوره رخ دهد، خاطرنشان کرد: برای کاهش موارد مرگ و میر باید دامداران دام‌هایی را که شرایط مناسبت‌تری دارند، برای درمان سریع به مراکز درمانی دامپزشکی منتقل کنند.

 

خبرنگار: حدیث چاروسایی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید