Iranian Agriculture News Agency

فراهم بودن زیرساخت‌های پرورش ماهی در کانال‌های آبیاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: سه هزار و ۹۷۴ کیلومتر کانال سیمانی درجه یک و دو در خوزستان وجود دارد که می‌توان از آنها برای پرورش ماهی در چهار هزار هکتار استفاده کرد.

فراهم بودن زیرساخت‌های پرورش ماهی در کانال‌های آبیاری

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، مجید نبی پور در آیین بهره‌برداری از طرح آبیاری کم فشار و تحت فشار خرمشهر به قداست محصولات کشاورزی خرمشهر اشاره و پیشنهاد کرد: سازمان‌های مردم نهاد از نیروهای متخصص خرمشهر تشکیل شود و با دعوت از کارشناسان جهاد کشاورزی و ادارات مختلف چند طرح برجسته عمرانی، اقتصادی، فرهنگی و پژوهشی تدوین و در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا نسبت به پیگیری آنها اقدام شود.

وی بیان کرد: احداث مجتمع گلخانه‌ای، صنایع تبدیلی، کشت و صنعت‌های خصوصی و پایانه صادراتی از جمله طرح‌هایی است که باید در جنوب خوزستان تدوین و اجرا شوند.

وی به گله‌مندی‌های کشاورزان جنوب خوزستان اشاره کرد و افزود: باید برنامه‌ریزی شود تا از آب موجود در خوزستان کمتر برای تولید برق و بیشتر برای کشاورزی استفاده شود.

وی تاکید کرد: ۱۹ تا ۲۰ میلیارد مترمکعب آب در خوزستان وجود دارد که هر زمان کشاورز به آب نیاز داشت باید دریچه‌ها برایش باز شود.

نبی‌پور به نیاز کشاورزان خوزستانی به آب در تابستان اشاره کرد و گفت: سه هزار و ۹۷۴ کیلومتر کانال سیمانی درجه یک و دو در خوزستان وجود دارد که می‌توان از آنها برای پرورش ماهی در چهارهزار هکتار استفاده کرد.

وی ادامه داد: زیرساخت‌های پرورش ماهی در چهار هزار هکتار فراهم است و اگر کار تحقیقاتی درستی انجام شود می‌توان از این کانال‌ها برای پرورش ماهی استفاده کرد.

نبی پور با بیان اینکه همه نقاط استعداد مشابهی ندارند و برای هر شهر باید برنامه تخصصی داشته باشیم گفت: مسئولان باید دید خاصی  نسبت به خرمشهر داشته باشند و مردم منطقه نیز تلاش بیشتری کنند تا شاهد توسعه منطقه باشیم.

طرح آبیاری کم فشار و تحت فشار موضعی روستای مکسر خرمشهر روز جمعه 25 خرداد با صرف ۵۲ میلیارد ریال بهره‌برداری شد.

این طرح زمینه اشتغال ۲۵ نفر به‌صورت مستقیم و ۷۵ نفر غیرمستقیم را فراهم کرده است.

 

خبرنگار: ندا خاکی زاده

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید