Iranian Agriculture News Agency

استخرهای دو منظوره پرورش ماهی و کشاورزی روشی بهینه برای استفاده از منابع آبی

رئیس اداره شیلات ایذه گفت: استخرهای دو منظوره پرورش ماهی و کشاورزی یکی از روش‌های بهینه استفاده از منابع آبی برای پرورش ماهی است.

استخرهای دو منظوره پرورش ماهی و کشاورزی روشی بهینه برای استفاده از منابع آبی

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، علی سروستانی بیان کرد: استخرهای دو منظوره پرورش ماهی و کشاورزی یکی از روش‌های بهینه استفاده از منابع آبی به‌منظور پرورش ماهی در کنار کار کشاورزی به شمار می‌رود که علاوه بر کمک اقتصادی به کشاورزی و غنی شدن آب کشاورزی برای افزایش محصول زراعی باعث ایجاد اشتغال نیز می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت امکان برداشت آبزیان از دریا، پرورش ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی علاوه بر افزایش بهره‌وری از منابع آبی نقش مؤثری در ترویج فرهنگ تولید و مصرف آبزیان در مناطق روستایی، اشتغال پایدار و جلوگیری از مهاجرت روستاییان دارد.

سروستانی خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی شده است در سال جاری تعداد ۵۰ هزار قطعه بچه ماهی کپور با وزن متوسط ۱۰ گرم در استخرهای ذخیره آب کشاورزی شهرستان ذخیره سازی شود.

وی افزود: از ابتدای امسال تاکنون در دو مرحله ۳۷ هزار و ۵۰۰ هزار قطعه بچه ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی ذخیره سازی شده است.

سروستانی توضیح داد: پرورش ماهی در تلفیق با کشاورزی و تولید یک محصول پروتئینی با ارزش در کنار محصولات کشاورزی می‌تواند به لحاظ جنبه‌های اقتصادی و افزایش درآمد خانوارهای روستایی بسیار تأثیر گذار باشد و مهم‌تر از آن گوشت ماهی نیز به‌عنوان غذای سلامتی در سبد غذایی خانوار قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: در سال جاری ۱۵ استخر دو منظوره کشاورزی و پرورش ماهی، در شهرستان ایذه از طریق ذخیره سازی بچه ماهیان فعال شده‌اند و پیش‌بینی می‌شود حدود ۴۰ تن ماهی گرمابی برداشت شود.

 

خبرنگار: ندا خاکی زاده

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید