Iranian Agriculture News Agency

بهره‌برداری 158 واحد مشاغل خرد روستایی بخش شیلات در خوزستان

مدیرکل شیلات خوزستان از بهره‌برداری ۱۵۸ واحد مشاغل خرد روستایی در ۱۴ شهرستان خبر داد و گفت: ۳۰۰ نقطه نیز در استان برای احداث استخرهای دو منظوره و تلفیقی با فعالیت کشاورزی تشکیل پرونده داده اند و در دست پیگیری است.

بهره‌برداری 158 واحد مشاغل خرد روستایی بخش شیلات در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، مرتضی سوری در حاشیه نشست شورای هماهنگی مدیران شیلات  استان با اشاره به الزامات و برنامه‌های مدون استان در راستای تحقق شعار سال گفت: اگر توقع جهش در سال ۱۴۰۳ را داشته باشیم باید به دنبال فعالیت‌های چابک، زودبازده و کم هزینه باشیم که بتوانیم با مشارکت مردم به اهداف جهش تولید دستیابی پیدا کنیم.

وی مهم‌ترین برنامه‌های کوتاه مدت استان را تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، پرورش میگو و ماهیان دریایی در آب‌های نامتعارف، فعال سازی مراکز شیلاتی راکد و همچنین توسعه مشاغل خُرد عمدتا کشت تلفیقی کشاورزی توام با آبزی پروری و مزارع متراکم خانگی یا روستایی عنوان کرد.

سوری توضیح داد: شیلات استان، دو موضوع اصلی صید و صیادی و آبزی پروری را پیگیری می‌کند و در زمینه صید و صیادی با توجه به محدودیت ذخایر طبیعی آبزیان به دنبال پایداری صید هستیم و انتظار داریم جهش تولید در حوزه آبزی پروری و صنایع مرتبط کلید بخورد.

مدیر کل شیلات خوزستان با بیان اینکه تا کنون ۱۴ شهرستان در زمینه توسعه مشاغل روستایی فعالیت می کنند ادامه داد: ۱۵۸ واحد آماده بهره برداری است و ۳۰۰ نقطه در استان برای احداث استخرهای دو منظوره و تلفیقی با فعالیت کشاورزی تشکیل پرونده داده اند و در دست پیگیری است.

مرتضی سوری با اشاره به توسعه پرورش ماهی در قفس که به صورت جدی در سطح استان مورد توجه بوده و در حال پیگیری است اضافه کرد: مزایده دو ظرفیت ۱۰۰ و ۲۰۰ تنی پرورش ماهی در قفس در دریاچه سد مارون بهبهان در سال جاری برگزار شده و در مرحله عقد قرارداد با سازمان آب و برق استان است و همچنین مزایده یک ظرفیت ۴۰۰ تنی در سد مارون نیز در حال برگزاری است.

وی در رابطه با پرورش ماهی در قفس در دریا نیز یادآور شد: ۹ متقاضی در این خصوص به سازمان نظام مهندسی معرفی و در حال اخذ موافقت اصولی هستند و یک مورد پروانه بهره برداری صادر شده و دو متقاضی پرورش ماهی در قفس در دریا و خوریات نیز در مراحل نهایی کسب پروانه بهره‌برداری هستند.

سوری ابراز امیداواری کرد در راستای تفاهم نامه همکاری با شرکت نفت و گاز اروندان که شامل فعالیت های آبزی پروری در حوزه غرب کارون است در زمینه پرورش میگو و ماهیان دریایی در آب‌های نامتعارف و همچنین بهسازی و بازسازی ذخایر آبزیان اقدامات خوبی انجام شود.

مدیر کل شیلات خوزستان با تاکید بر بومی سازی قفس‌های دریایی در استان گفت: بستر دریا و خوریات خوزستان به لحاظ عمق، جریانات آبی، شیب سواحل با سایر استان‌ها متفاوت است و طبیعتا باید قفس‌های دریایی با توجه به شرایط اقلیمی منطقه طراحی و ساخته شوند.

سوری اضافه کرد: در مناطقی که آب‌های عمیق در نزدیک سواحل وجود دارد قفس‌های بزرگتر و با ظرفیت بالاتر ساخته و به بهره‌برداری می‌رسد و در استان خوزستان قفس‌های کوچک‌تر و نزدیک به سواحل پیشنهاد می‌شود که به لحاظ دسترسی و حراست بهره‌بردار از قفس‌ها مناسب و کم هزینه خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: هدایت جامعه صیادی به سمت پرورش ماهی در قفس و آبزی پروری دریایی علاوه بر کاهش فشار بر روی ذخایر آبزیان  موجب تامین پروتئین سالم و کمک به اقتصاد و معیشت خانواده‌های ساحل نشین می‌شود.

 

خبرنگار: ندا خاکی زاده

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید