Iranian Agriculture News Agency

آغاز اجرای طرح مطالعاتی زنجیره راهبردی ارزش افزوده خرما در خوزستان

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در جلسه کارگروه تخصصی خرما از آغاز اجرای طرح مطالعاتی زنجیره راهبردی ارزش افزوده خرما در استان خبر داده گفت: خوزستان در جایگاه دوم تولید خرمای کشور ایستاده است.

آغاز اجرای طرح مطالعاتی زنجیره راهبردی ارزش افزوده خرما در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، محمد حسنی نسب در جلسه کارگروه تخصصی خرما ضمن ارائه گزارشی از وضعیت نخیلات استان، بیان کرد: سطح زیر کشت نخیلات در استان خوزستان ۴۲ هزار هکتار بوده که از این میزان ۳۶ هزار هکتار و نخیلات بارور اختصاص دارد.

وی با بیان این مطلب که خوزستان با ۲۷۷ هزار تن تولید خرما در سال گذشته رتبه دوم را در کشور خود اختصاص داده است افزود: در سال جاری ۳۰۲ هزار تن خرما از نخیلات استان برداشت شده که این میزان نسبت به سال گذشته رشدی هشت درصدی داشته است.

حسنی نسب خاطرنشان کرد: ۹۰ درصد خرمای استان در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر، کارون، شادگان و بهبهان تولید شده است.

مدیر امور باغبانی سازمان در ادامه به انواع خرمای تولید شده در استان اشاره کرد و گفت: از کل خرمای تولید شده ۱۸۰ هزارتن رقم استعمران، ۶۵ هزار تن رقم برحی و ۵۵ هزار تن سایر ارقام از جمله کبکاب بریم، زاهدی، عویدی و دیری بوده است.

وی به انواع خرید محصولات برداشت شده از سطح نخیلات استان اشاره کرد و توضیح داد: ۷۰ هزار تن خارک و رطب برای عرضه مستقیم، ۱۰۰ هزار تن خرید خرمای استعمران توسط تشکل‌ها، ۴۰ هزار تن خرمای صنعتی و سنتی برای کارگاه‌ها و ۹۰ هزار تن خرما برای کارگاه‌های بسته‌بندی برای مصرف تازه‌خوری خریداری شده است.

حسنی نسب به طرح مطالعاتی زنجیره‌ای راهبردی ارزش خرما در استان اشاره کرد و یادآور شد: این طرح در کنار زنجیره ارزش شیلات جز زنجیره‌های منتخب و اولویت استان محسوب می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان در دسترس بودن نهاده‌ها، وضعیت مطلوب صنایع فرآوری و بسته‌بندی با تولید ۳۰۰ هزار تن و ظرفیت خالی ۲۴۰ هزار تن و تولید تجاری بیش از ۳۰ رقم خرما را از جمله معیارهای انتخاب زنجیره‌های راهبردی در استان عنوان و بیان کرد: وجود بازار صادراتی، شرایط اقلیمی آب و هوا؛ بارندگی و دسترسی به آب و امکان ایجاد ارزش افزوده با فرآوری محصول و بسته‌بندی با دیدگاه صادراتی را می‌توان از دیگر معیارهای انتخاب این زنجیره برای استان برشمرد.

وی پتانسیل‌های تولید خرما در استان را امکان افزایش سطح زیر کشت و افزایش بهره‌وری برشمرد و گفت: نخیلات زمینه اشتغال ۲۳ هزار نفر را به‌صورت مستقیم ۲۰ هزار نفر را به‌صورت غیرمستقیم در استان فراهم کرده است.

حسنی نسب توضیح داد: از جمله مسیرهای صادراتی می‌توان به توجه به صنایع فراوری و تکمیلی زنجیره‌های خرمای صنعتی، توجه به ارقام پرمحصول و کسب بازارهای داخلی و توجه به ارقام با مزیت صادرات و کشف بازارهای جدید داخلی و خارجی اشاره کرد.

مدیر امور باغبانی سازمان خاطرنشان کرد: امیدواریم با انجام عملیات زیربنایی نخیلات و دستیابی به رشد تولید، استان خوزستان به جایگاه حقیقی خود در تولید صادرات دست یابد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید