Iranian Agriculture News Agency

رتبه نخست جمعیت گاومیش کشور در خوزستان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: این استان با دارا بودن ۱۰۶ هزار راس گاومیش، رتبه نخست جمعیت این دام را در کشور دارد.

رتبه نخست جمعیت گاومیش کشور در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، عبدالامیر نیرومند بیان کرد: استان خوزستان یکی از مناطق اصلی پرورش گاومیش در کشور است و خاستگاه این دام محسوب می‌شود.

وی به نقش موثر این دام در تامین و تولید مواد لبنی و گوشت قرمز استان اشاره کرد و افزود: گاومیش‌های خوزستان به دلیل سازگاری با محیط، مقاومت در برابر بیماری‌ها، پایین بودن هزینه نگهداری و استفاده موثر از ضایعات کشاورزی و مواد خشبی کم ارزش یکی از ذخایر ژنتیکی باارزش دامی به شمار می‌رود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: مواد خشبی از ترکیب ملاس نیشکر یا چغندر و اوره به اضافه ضایعات و محصولات کشاورزی از قبیل ذرت علوفه، یونجه، کاه و کلش دامی و دیگر موارد افزودنی تشکیل می‌شود.

نیرومند ادامه داد: بر اساس برآوردهای انجام شده، از حدود چهارهزار و ۹۳۴ واحد پرورش گاومیش خوزستان، ۷۷ هزار و ۶۸۱ تن شیر تولید شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اضافه کرد: این میزان تولید، ۱۳ درصد نیاز استان به شیر را تامین می‌کند.

وی گفت: با تولید پنج هزار و ۷۶۵ تن گوشت قرمز در واحدهای پرورش گاومیش استان، ۱۰.۵ درصد نیاز استان به گوشت تامین می‌شود.

نیرومند خاطرنشان کرد: در حال حاضر در راستای تامین و تنظیم بازار گوشت و جبران کسری تولید داخل، واردات دام زنده سبک و سنگین به کشور با نظارت سازمان دامپزشکی مجاز است.

نیرومند با بیان این مطلب که ممنوعیتی برای نقل و انتقال دام از سایر استان‌های کشور به خوزستان وجود ندارد و صرفا برای دام‌های پرواری است، توضیح داد: با این وجود مکاتبات زیادی توسط سازمان جهاد کشاورزی و معاونت اقتصادی استانداری با ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا برای رفع این محدودیت انجام شده ولی تاکنون این موضوع حل نشده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان یادآور شد: با توجه به جمعیت استان و سرانه استاندارد مصرف گوشت قرمز با حدود ۱۱ کیلوگرم در سال، نیاز استان به گوشت قرمز حدود ۵۲ هزار و ۵۶۰ تن برآورد شده که متناسب با قیمت سایر محصولات پروتئینی مانند ماهی و گوشت مرغ، مناسبت‌های تقویمی و فصول سال متغیر است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید