Iranian Agriculture News Agency

ارزآوری 400 میلیون دلاری کشاورزی دزفول

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دزفول گفت: ۵۶۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی دزفول طی دو سال اخیر به کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه اوراسیا صادر شده که این صادرات ۴۰۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

ارزآوری 400 میلیون دلاری کشاورزی دزفول

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، بهروز قمر زاده با اشاره به صدور مجوز مرز هوایی برای فرودگاه دزفول گفت: فعال‌سازی صادرات از طریق مرز هوایی می‌تواند موجب جهش تولید انواع محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ای در این شهرستان شود.

وی سطح زیر کشت اراضی کشاورزی شهرستان دزفول را ۹۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: ۶۵ هزار هکتار از این مساحت مربوط به کشت آبی و ۲۵ هزار هکتار کشت دیم است.

وی اضافه کرد: ۱۰ هزار میلیارد ریال طرح تولیدی مرتبط با کشاورزی در دزفول آماده و به بانک معرفی‌شده است، اما به دلیل نبود اعتبار هیچ تسهیلاتی طی دو سال اخیر به متقاضیان پرداخت‌نشده است.

قمرزاده بیان کرد: ۲۲۰ هکتار گلخانه در دزفول وجود دارد که ۱۸۵ هکتار آن به کاشت گل و گیاه زینتی، تولید نشا و همچنین کشت سبزی و صیفی اختصاص‌یافته است.

وی ادامه داد: گلخانه‌های دزفول هم‌اکنون هزار و ۷۰۰ شغل مستقیم و چهار هزار شغل غیرمستقیم ایجاد کرده‌اند.

قمرزاده در خصوص آخرین روند احداث شهرک گلخانه دزفول گفت: این شهرک گلخانه‌ای دارای ۱۸۳ واحد است که ۶۹ واحد آن فعال و مابقی واحدها در مرحله ساخت و بهره‌برداری هستند.

وی شهرستان دزفول را یکی از قطب‌های اصلی تولید گل و گیاهان زینتی دانست و خاطرنشان کرد: این شهرستان در تولید گل مریم هم ازنظر کمی و کیفی رتبه نخست کشور را دارد و گل‌های تولیدشده در دزفول ازنظر کیفیت، بو، عطر و سرشاخه در استان و کشور نمونه است.

قمرزاده با بیان اینکه سالانه بالغ‌بر ۲.۵ تا سه میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در دزفول تولید می‌شود، افزود: هم‌اکنون ۱۲۶ محصول شامل ۶۳ نوع محصول کشاورزی و ۴۳ نوع گل و گیاه زینتی در دزفول تولید می‌شود که نشان‌دهنده ظرفیت بالای کشاورزی در این شهرستان است.

قمرزاده گفت: پایانه صادراتی گل و گیاه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در دزفول در حال احداث است که هم‌اکنون حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی توسعه گلخانه‌ها را سیاست اولویت‌دار وزارت جهاد کشاورزی دانست  یادآور شد: انتقال سبزی و صیفی و محصولاتی که امکان کشت آنها در گلخانه وجود دارد به گلخانه‌ها و آزادسازی زمین‌های زراعی برای توسعه کشت‌های راهبردی ازجمله اولویت‌ها در دزفول است.

قمرزاده گفت: هم‌اکنون در ۳۰ هکتار از گلخانه‌های دزفول گل مریم کشت می‌شود و پیش‌بینی می‌شود امسال چهار میلیون شاخه گل مریم از این گلخانه‌ها برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دزفول بیان کرد: همچنین ۲۰ هزار هکتار سبزی و صیفی در این شهرستان کشت و سالانه بالغ‌بر یک‌میلیون تن انواع سبزی و صیفی از این مزارع برداشت می‌شود.

دزفول در تولید گل مریم، بذر شبدر و کلزا رتبه نخست و در تولید گل رز جایگاه دوم را در کشور دارد. سالانه بیش از ۷۶ میلیون شاخه گل در این شهرستان تولید و به سایر نقاط کشور صادر می‌شود.

فرودگاه دزفول ۱۴ آبان ماه امسال با تصویب هیئت‌وزیران به‌عنوان فرودگاه مجاز برای ورود و خروج کالا و مسافر بین‌المللی تعیین شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید