Iranian Agriculture News Agency

حفاظت از اراضی کشاورزی ضامن امنیت غذایی جامعه

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در راستای اجرای قانون حفظ کاربری در سال جاری هزار و 156 مورد تغییرکاربری غیرمجاز شناسایی و تعداد ۳۷۹ مورد به مساحت ۳۹ هکتار مستحدثات غیرمجاز در اراضی کشاورزی رسیدگی شده است.

حفاظت از اراضی کشاورزی ضامن امنیت غذایی جامعه

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، جهانشیر سراج الدین مدیر امور اراضی سازمان ضمن گرامیداشت ۱۴ آذر روز جهانی خاک و با رعایت شعار امسال «خاک و آب منشأ زندگی» گفت: خاک اراضی مستعد زراعی منبع غیرقابل‌جایگزینی است که با تخریب آن به‌آسانی قابل بازیافت نیست.

وی افزود: خروج اراضی مرغوب کشاورزی از چرخه تولید، زیانی است که به سهولت و در کوتاه‌مدت قابل جبران نیست، تولید خاک در کنترل و قدرت انسان نیست اما حفاظت از آن در توان انسان امروز است.

سراج الدین توضیح داد: روز جهانی خاک فرصتی برای آگاهی بخشی عمومی درباره ضرورت‌های حفظ خاک و زمین‌های کشاورزی و تشریح خطرات ناشی از تغییر کاربری و تخریب خاک به‌عنوان یکی از ارکان کشاورزی است.

وی اضافه کرد: تغییر کاربری اراضی کشاورزی از عمده‌ترین مشکلات اساسی بخش کشاورزی محسوب می‌شود که این امر سبب نابودی بخش اعظمی از اراضی کشاورزی شده که از دیدگاه امنیت غذایی، خودکفایی و اشتغال پایدار جامعه روستایی، پیامدهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.

سراج الدین گفت: یکی از راه‌های ایجاد تعادل میان جمعیت و تولید مواد غذایی پایدار، گسترش فعالیت‌های کشاورزی از طریق حفظ خاک و زمین‌های کشاورزی با کاربری‌های زراعی و باغی است.

وی بابیان اینکه برنامه‌ریزی و انجام تمهیدات لازم برای ساماندهی و حفظ کاربری اراضی کشاورزی نیز نقشی غیرقابل‌انکار در توسعه پایدار کشاورزی و متوازن جامعه دارد ادامه داد: حفاظت از خاک زراعی و جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی یکی از وظایف اصلی سازمان جهاد کشاورزی است که به‌نوبه خود بیشترین میزان حساسیت و دقت عمل و قاطعیت در این امر صرف می‌شود تا شاهد از بین رفتن خاک زراعی در استان نباشیم.

سراج الدین خاطرنشان کرد: حفظ کاربری اراضی کشاورزی به‌عنوان ضامن امنیت غذایی و استقلال کشور است، برنامه‌های این مدیریت برای مقابله با تغییر کاربری‌های غیرمجاز بر حول سه محور فرهنگی و ترویجی، پیشگیری و اعمال قانون نسبت به متخلفان متمرکز است.

وی افزود: در راستای اجرای قانون حفظ کاربری در سال جاری تعداد هزار و 156 مورد تغییر کاربری غیرمجاز شناسایی و به استناد احکام و دستورات قضایی صادره تعداد ۳۷۹ مورد به مساحت ۳۹ هکتار مستحدثات غیرمجاز در اراضی کشاورزی رسیدگی شده است.

سراج الدین بیان کرد: از اهداف مهم دیگر، بازدید و نظارت بر اجرای طرح‌های دارای مجوز تغییر کاربری و موافقت‌نامه‌های صادره جهت تعیین میزان پیشرفت فیزیکی و جلوگیری از انحراف اجرایی آن‌ها است که در این راستا تعداد ۲۹۱ مورد به مساحت ۱۹۲ هکتار بازدید صورت گرفته است.

 وی یادآور شد: صیانت از اراضی کشاورزی باید به یک باور عمومی تبدیل شود. اگر عزم ملی به وجود آید و عامه مردم از اهمیت اراضی کشاورزی اطلاع پیدا کنند و افراد مسئول نیز به این موضوع توجه بیشتری داشته باشند میزان تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی به‌شدت کاهش خواهد یافت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید