Iranian Agriculture News Agency

رکورد خرید گندم دستاورد مهم طرح 550 هزار هکتاری در خوزستان

مدیرعامل موسسه جهاد نصر گفت: یکی از دستاوردهای مهم طرح 550 هزار هکتاری رکورد خرید گندم در سال زراعی 1402-1401 است که بخش عظیمی از مزارع گندم استان در این طرح قرار گرفته و احیا شده است.

رکورد خرید گندم دستاورد مهم طرح 550 هزار هکتاری در خوزستان

 

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، جلسه بررسی روند مطالعات فاز 2 طرح 550 هزار هکتاری خوزستان و ایلام با حضور مشاوران و بهره‌برداران برگزار شد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل موسسه جهاد نصر در این جلسه گفت: با توجه به پتانسیل استان خوزستان در زمینه آب و خاک در بخش کشاورزی طرح 550 هزار هکتاری در استان خوزستان و ایلام اجرا شد.

رضا عظیمی با بیان اینکه در فاز اول 297 هزار هکتار از این طرح به بهره‌برداری رسیده و قابل استفاده برای کشاورزان است، افزود: یکی از دستاوردهای مهم این طرح رکورد خرید گندم در سال زراعی 1402-1401 است که بخش عظیمی از مزارع گندم استان در این طرح قرار گرفته و احیا شده است.

وی با اشاره به اینکه فاز دوم در مراحل پایانی مطالعاتی است، گفت:  یکی از ویژگی‌های مهم فاز دوم مشارکت مستقیم بهره‌برداران و کشاورزان در این طرح است و در این مرحله مهندسین مشاور، طراحان، رهبران کشاورزان نیز در خصوص شیوه مناسب و طراحی اظهار نظر می‌کنند.

عظیمی اضافه کرد: جهت بهره‌برداری از پروژه و تاسیسات، آشنایی کشاورزان با این امر بسیار مهم است به دلیل اینکه سلیقه و نیاز کشاورز از اولویت‌های این طرح است.

قائم مقام مجری طرح 550 هزار هکتاری نیز در این جلسه گفت: 255 هزار هکتار مربوط به فاز دوم این طرح است که مطالعات 132 هزار هکتار آن در حال انجام است و در حال حاضر اسناد 50 هزار هکتار آن آماده است و  قابلیت اجرایی دارد.

محمد درخشانی فرد با بیان اینکه در فاز اول شبکه اصلی ایجاد و تأمین آب انجام شده بود، یادآور شد: در فاز دوم طرح، سه عملیات فراهم نمودن شبکه اصلی، تجهیز و نوسازی و زهکش زیرزمینی باید با هم انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: از دولت تقاضا داریم با توجه به استقبال کشاورزان از طرح 550 هزار هکتاری، به عملیاتی شدن فاز دوم تسریع بخشد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید