Iranian Agriculture News Agency

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول خبرداد:

معرفی بذور پر محصول گندم آبی و دیم دستاورد مهم دولت سیزدهم

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول گفت: معرفی بذور پر محصول گندم آبی و دیم و تولید هسته‌های دانه‌های روغنی از دستاوردها و اقدامات شاخص این مرکز در دولت سیزدهم است.

معرفی بذور پر محصول گندم آبی و دیم دستاورد مهم دولت سیزدهم

به گزارش خبرنگار ایانا از  خوزستان، سید محمود طبیب غفاری رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول به تشریح اقدامات و دستاوردهای شاخص این مرکز از سال ۱۴۰۱ تا کنون پرداخت.

وی گفت: از جمله این اقدامات می‌توان به معرفی بذور پر محصول گندم آبی و دیم و تولید هسته‌های بذری، جانمایی ارقام پر محصول در سطح مراکز و دهستان‌های شهرهای استان خوزستان، تولید هسته‌های بذری گیاهان علوفه‌ای (شبدر ، برسیم یونجه بغدادی، سزبانیا) و تولید هسته‌های دانه‌های روغنی (سویا، گلرنگ) اشاره کرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد به  نظارت بر ۱۵ درصد بذر گندم کل کشور و  ادامه برنامه بزرگ اصلاح نژاد گاومیش به عنوان بخش دیگری از اقدامات مهم این مرکز اشاره کرد وافزود: تلاش در هدایت الگوی کشت با هدف افزایش بهره‌وری آب، آموزش باغداران جهت استفاده از سیستم‌های تحت فشار آبیاری در باغات مرکبات، ترویج و مدیریت باغ زیر سایبان و کشت توأم مرکبات و نخیلات از دیگر اقدامات شاخص این مرکز به حساب می‌آید.

طبیب غفاری در ادامه تولید بذور سبزی و صیفی با همکاری با بخش‌های خصوصی، آزمایشگاه تشخیص تراریختگی و عدم تراریختگی محصولات کشاورزی(GMO) و هدایت کشاورزان به سمت استفاده بهینه از کود با انجام ۶ هزار و ۱۰۰ آنالیز شیمیایی و فیزیکی خاک و ادامه توصیه‌های کودی به کشاورزان را از دیگر اقدامات شاخص این مرکز برشمرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی صفی آباد دزفول با بیان این مطلب که اصلاح باغات زیتون از طریق پیوند سرشاخه کاری یکی دیگر از فعالیت‌های این مرکز است، گفت: آموزش ۳۶۴ نفر به‌عنوان کشاورزان آینده در هنرستان کشاورزی و اجرای ۲۷۰ عنوان دوره‌های آموزشی برای کشاورزان نیز از جمله دیگر اقدامات شاخص این مرکز به حساب می‌آید.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید