Iranian Agriculture News Agency

صرفه‌جویی و افزایش راندمان و بهره‌وری آب با راه‌اندازی سیستم‌های نوین آبیاری در خوزستان

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: امسال بیش از هزار و 200 هکتار از اراضی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده است.

صرفه‌جویی و افزایش راندمان و بهره‌وری آب با راه‌اندازی سیستم‌های نوین آبیاری در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، عباس ساکی مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد: مدیریت آب و خاک همه ساله در راستای صرفه‌جویی و افزایش راندمان و بهره‌وری آب اقدامات عمده و متفاوتی در بخش کشاورزی انجام می‌دهد.

وی گفت: امسال نیز با عنایت به اعتبارات تخصیص داده شده به استان، بیش از یک هزار و 200 هکتار از اراضی با اعتباری بالغ‌بر 480 هزار میلیون ریال به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده است.

ساکی در ادامه با بیان این مطلب که یکی از عواملی که در افزایش راندمان آبیاری و صرفه‌جویی در مصرف آب بسیار حائز اهمیت و تاثیرگذار بوده جایگزینی خطوط انتقال آب با لوله به جای کانال‌های سنتی است بیان کرد: استفاده از کانال‌های سنتی، افزایش تلفات و هدر رفت آب را در بر داشته و جایگزینی خطوط انتقال آب با لوله باعث به صفر رسیدن این تلفات و بالا بردن بهره‌وری و صرفه‌جویی در زمان آبیاری می‌شود.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خاطرنشان کرد: امسال با توجه به اعتبارات بیش از 70 کیلومتر خطوط انتقال آب با لوله با اعتباری بالغ‌بر 385 هزار میلیون ریال در استان انجام شده است.

وی گفت: از جمله دیگر اقدامات شاخص انجام شده در استان می‌توان به تجهیز و نوسازی اراضی در سطح 480 هکتار، بهسازی و احداث استخرهای ذخیره آب به ظرفیت 300 متر مکعب و لایروبی انهار به طول بیش از 100 کیلومتر با هدف تسهیل در آبیاری، صرفه‌جویی در مصرف آب و تسریع در زمان آبیاری اشاره کرد.

ساکی لایروبی و مرمت قنوات به طول سه کیلومتر و بهسازی، مرمت و راه‌اندازی 6 ایستگاه پمپاژ را از جمله دیگر اقدامات مهم و شاخص انجام شده در استان برشمرد.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خاتمه خاطرنشان کرد: امیدواریم با توجه به ظرفیت و پتانسیل استان خوزستان در بخش کشاورزی شاهد تداوم بیش از پیش این فعالیت‌ها و رشد تولید در استان باشیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید