Iranian Agriculture News Agency

جهش چهار هزار تنی محصول در طرح جهش تولید در دیمزارهای خوزستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: علی‌رغم پیش‌بینی تولید 142 هزار تنی در طرح جهش تولید در دیمزارها، با پایان برداشت محصولات شاهد تولید 146 هزار تن محصول از سطح مزارع استان بودیم.

جهش چهار هزار تنی محصول در طرح جهش تولید در دیمزارهای خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان، جلسه طرح جهش تولید در دیمزارهای استان به‌صورت وبینار با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

رئیس سازمان در حاشیه این جلسه گفت: طرح جهش تولید در استان در سال اول اجرا در هفت هزار و 429 هکتار اجرا شد که فقط شامل کلزا بود در سال دوم نیز 54 هزار و 620 هکتار از مزارع استان به این طرح اختصاص یافت که شامل گندم، جو و کلزا بود، در سال زراعی 1402-1401 نیز سطح مصوب زیر کشت این طرح 102 هزار هکتار بود که در سطح 106 هزار هکتار به اجرا درآمد .

سید رحمت ا... پریچهر افزود: در سال سوم علاوه‌بر سه محصول یاد شده عدس، نخود، علوفه دیم و گیاهان دارویی در راستای تنوع بخشی و بهبود وضعیت معیشت کشاورزان دیم کار کشت شد.

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم پیش‌بینی تولید 142 هزار تنی در طرح جهش تولید در دیمزارها، با پایان برداشت محصولات شاهد تولید  146 هزار تن محصول از سطح مزارع استان بودیم.

پریچهر اضافه کرد: در این طرح 141 دستگاه ادوات ویژه دیمزارها با مبلغ 142 میلیارد ریال از طریق بانک ملی در استان جذب شد.

وی با بیان اینکه سطح مزارع بیمه شده در سال سوم طرح 79 هزار هکتار بود ادامه داد: دو پایگاه نوآوری در دو شهرستان لالی و ایذه ایجاد شد که در این پایگاه‌ها ارقام جدید گندم و کلزا کشت شد و مقایسه ارقام جدید نخود و کشت آزمایشی گلرنگ برای نخستین بار در این پایگا‌ها انجام شد و مورد بازدید کشاورزان قرار گرفت.

پریچهر ادامه داد: پیشنهاد ما برای سال زراعی پیش رو افزایش 20 درصدی سطح نسبت یه سال زراعی گذشته است که به معاونت زراعت وزارت نیز ارجاع شده است.

وی افزود: بارندگی مناسب و همکاری خوب بین ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، سازمان جهاد کشاورزی و معاونت زراعت وزارت متبوع از عوامل مهم پیشبرد اهداف این طرح در استان بوده، ضمن آنکه کشاورزان تلاشگر با همت و توجه به توصیه‌های ارائه شده نقش مهمی در رسیدن به نتایج مطلوب را ایفا کردند.

پریچهر ارائه تسهیلات جهت خرید ادوات، تأمین به موقع کود  و بذر، نظارت‌های مستمر براساس مراحل رشد گیاه و کمک به بیمه محصولات را از جمله ویژگی‌های مهم طرح جهش تولید در دیمزارها عنوان کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید