Iranian Agriculture News Agency

رییس دامپزشکی شوش از برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با بیماری هاری در شوش خبر داد.

برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با بیماری هاری در شوش

 

به گزارش خبرنگار ایانا در خوزستان،  محمد رضا مشکی زاده  رییس دامپزشکی شوش گفت: کارگاه آموزشی آشنایی با بیماری‌ هاری در روستای بیت شلیغم از توابع بخش مرکزی شهرستان برگزار شد.

مشکی زاده با بیان این که بیماری هاری در گروه بیماری های قابل انتقال از حیوان به انسان قرار دارد، اظهار کرد: آموزش جامعه هدف یکی از راه‌های بسیار مهم در پیشگیری از بیماری ها است.

 وی با اشاره به اهمیت بیماری هاری که باعث به مخاطره انداختن سلامت دام و نیز جوامع انسانی خواهد شد، افزود: در این دوره آموزشی  عوامل بروز، شیوع و انتقال بیماری هاری و راه های پیشگیری بخصوص واکسیناسیون سگ های گله مطالبی ارائه شد.

مشکی زاده،  سگ را به عنوان مهمترین عامل انتقال بیماری هاری به انسان عنوان کرد و تصریح کرد: هر نوع حیوان اهلی از جمله گاو، گوسفند، بز و ... که مورد گزش حیوان هار قرار گرفته باشند و ویروس عامل بیماری در بدن آنها باشد نیز می توانند از طریق گاز گرفتن بیماری را به انسان منتقل کرده و سبب مرگ فرد شوند.

وی یادآور شد: تنها راه پیشگیری انجام واکسیناسیون هاری است و در مواقع گاز گرفتگی توسط حیوان مشکوک به هاری، باید بلا فاصله محل زخم را با آب و صابون به مدت بیست دقیقه عمیقا شستشو داد و بلا فاصله به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی و درمانی جهت انجام واکسیناسیون هاری مراجعه نمود.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید