Iranian Agriculture News Agency

عضو هیئت مدیره و معاون اجرایی موسسه جهاد نصرگفت: جهت جلوگیری از تکرار نواقص فاز اول طرح 550 هزار هکتاری تعامل جهاد نصر ، سازمان جهاد کشاورزی و نظام صنفی بیش از پیش خواهد شد و جلسات در استان خوزستان برگزار می شود.

تعامل بیشتر جهاد نصر، سازمان جهاد کشاورزی و نظام صنفی درفاز دوم طرح 550 هزار هکتاری

به گزارش خبرنگار ایانا از خوزستان، اولین جلسه مطالعات فاز 2 طرح 550 هزار هکتاری  با حضور معاون دفتر توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی وزارت جهاد کشاورزی  ، عضو هیئت مدیره و معاون اجرایی موسسه جهاد نصر و دیگر معاونین و مدیران مربوطه برگزار شد.

عضو هیئت مدیره و معاون اجرایی موسسه جهاد نصر با بیان اینکه این اولین جلسه ای بود که با حضور مشاورین طرح در خوزستان برگزار می شود گفت : جهت جلوگیری از تکرار نواقص فاز اول طرح 550 هزار هکتاری تعامل جهاد نصر ، سازمان جهاد کشاورزی و نظام صنفی بیش از پیش خواهد شد و جلسات در استان خوزستان برگزار می شود.

درخشانی فرد افزود : از تیر ماه سال گذشته مطالعات فاز دوم طرح در استان های خوزستان و ایلام  آغاز شد و در حال حاضر مطالعات 104 هزار هکتار از اراضی تحت پوشش انجام شده است

وی با بیان اینکه تایید گزارشات فنی توسط سازمان جهاد کشاورزی صورت می گیرد  و در صورت تایید وارد مرحله دوم یعنی مطالعات خواهیم شد.

درخشانی فرد ادامه داد: آب مورد نیاز فاز دوم از سوی وزارت نیرو به صورت کامل تخصیص یافته است

وی تصریح نمود: اعتبار سال 1400-1399 حدود 120 میلیارد تومان بود  که در دو مرحله اعطا شد اما برای سال جاری هنوز اعتباری پرداخت نشده است.

درخشانی فرد اضافه کرد: مطالعات طرح در سه مرحله شناخت، طراحی  و مشارکت مردم صورت میگیرد که برای 104 هزار هکتار این مراحل انجام شده است.

جانشین مدیر پروژه و مشاور راهبردی در اهواز گفت: 255 هزار هکتار برای فاز دوم طرح 550 هزارهکتاری در نظر گرفته شده است و در تلاش هستیم در صورت پرداخت 120 میلیارد تومان در سال جاری مطالعات برای 255 هزار هکتار صورت بگیرد.  

مرادی با بیان اینکه آب مورد نیاز برای این اراضی 2 و نیم میلیارد مترمکعب می باشد افزود: با توجه به اینکه اعتبار مطالعات مرحله دوم  تعیین تکلیف نگردیده در صورت تخصیص اعتبار پروژه به صورت pc  صورت میگیرد و در عیر اینصورت  از روش EPC برای اجرای پروژه استفاده می شود.

وی با بیان اینکه برای تمامی پروژه ها مشاوران طراح، نقشه برداری ، زیست محیطی و پدافند غیرعامل وجود دارد تصریح نمود: 3 مشاور مطالعات ارزیابی زیست محیطی در سطح 255 هزار هکتار در حوضه های مارون، کرخه و کارون را بر عهده دارند همچنین مطالعات خاک شناسی در سطح 40 هزار هکتار در نواحی 3 و 4 دشت آزادگان، مکسر، رامشیر و هویزه انجام شده  است ، مطالعات پدافند غیرعامل نیز در کل طرح صورت می گیرد.

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید