Iranian Agriculture News Agency

امکان ارتقا تولیدات کشاورزی خوزستان به 40 میلیون تن

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری خوزستان گفت: می‌توان با اهمیت ویژه به بخش آموزش و ترویج میزان محصولات کشاورزی را به سقف ۴۰ میلیون تن رساند

امکان ارتقا تولیدات کشاورزی خوزستان به 40 میلیون تن

به گزارش خبرنگار ایانا در  خوزستان، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استانداری در نشست ستادی وزیر جهادکشاورزی با فعالان بخش کشاورزی استان  با بیان اینکه خوزستان قطب کشاورزی کشور است گفت: 82 درصد منابع نفتی در این استان وجود دارد و با وجود ۷ بندر و مرزهای مشترک آبی و خاکی با کشورهای حوزه خلیج فارس به خصوص کشور عراق و اینکه ۷۰ درصد از صادرات و واردات مورد نیاز مردم از طریق مرزهای آبی و خاکی این استان تامین می شود، باید انتخاب استان خوزستان به عنوان پایتخت اقتصادی کشور مورد بررسی و مطالعه ویژه قرار گیرد.

آقارضا فتوحی افزود: با توجه به تجربه ی یکساله حضور در استان خوزستان از نزدیک شاهد این موضوع بوده و هستم که این استان می تواند تامین کننده ی اقتصاد و امنیت کشور باشد.

وی اظهار کرد: باید به بخش های مختلف استان از جمله اقتصاد، کشاورزی، اشتغال و رونق تولید، فرآوری، تجارت، صادرات و سایر زنجیره ها در استان خوزستان توجه ویژه شود.

فتوحی با تاکید بر اینکه امنیت غذایی، امنیت ملی را به دنبال دارد، گفت: یکی از موضوعات مهم در بخش کشاورزی آموزش و ترویج است که باید در وزارت جهاد کشاورزی به صورت ویژه تر دیده شود.

وی اضافه کرد: استان خوزستان با 4 و نیم میلیون نفر حدود ۲۳۰ هزار بهره‌بردار و تولیدکننده دارد و علیرغم اینکه ۳۳ درصد از منابع آبی کشور در استان خوزستان است، تنها ۱۷ میلیون تن تولیدات این بخش است، که می‌توان با اهمیت ویژه به بخش آموزش و ترویج این میزان را به سقف ۴۰ میلیون تن رساند.

فتوحی در خصوص راندمان آبیاری در استان خوزستان گفت: باید اعتبار ویژه‌ای جهت اصلاح این بخش به استان تعلق گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به وجود سواحل زیاد در استان محصولات شیلاتی در استان پایین است که باید با تشکیل کارگروه ویژه و استفاده از علم روز دنیا تولیدات شیلات را به حداکثر میزان ممکن رساند.

فتوحی همچنین در خصوص طرح ۵۵۰ هزار هکتاری رهبری گفت: بخشی از این طرح در استان خوزستان به انجام رسیده ولی باید با توجه ویژه و تخصیص اعتبار لازم تمام طرح به انجام برسد تا تمامی مردم از آن بهره مند شود.

فتوحی در خصوص تولیدات مرغ و گوشت استان گفت: وارد کردن مرغ از استانهای دیگر باید به حداقل رسیده و با استفاده از تولیدات داخلی این محصولات با قیمت کمتری در اختیار مردم استان قرار گیرند.

وی با بیان اینکه 3 و 6 دهم میلیون تن کالا در انبار بندر امام خمینی وجود دارد گفت: این کالاها با پیگیری ویژه ی شرکت بازرگانی دولتی، پشتیبانی امور دام و بخش خصوصی باید جهت استفاده ی مردم به استان ها سرازیر شود.

وی بیان کرد: با توجه به ارتباط استان با کشورهای حوزه خلیج فارس این استان می تواند در ۶ ماهه دوم سال در بخش های مختلف از جمله شیلات، صیفیجات، سبزیجات ارزآوری داشته باشداز،پس دیپلماسی اقتصادی در بخش کشاورزی باید به صورت ویژه دنبال شود.

فتوحی همچنین گفت: شور ورزی و آبخیزداری در شمال‌شرق و همچنین در بخش های دیگر باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی در پایان با تاکید بر این که حدود ۲۵ درصد از گندم کشور در این استان تولید می شود، به صف های طویل نانوایی ها اشاره کرد و گفت: متوسط سهمیه ی آرد این استان، نسبت به استان های دیگر با جمعیت پایین تر بسیار کم است که باید اصلاح شود، وی از وزارت جهاد کشاورزی درخواست کرد که کارگروه های مختلفی در بخش شیلات، باغبانی و زراعت، آب و خاک ریزگردها، ترویج و آموزش، منابع طبیعی و.. برای بررسی، پیگیری و رفع مشکلات در سطوح مختلف استان تشکیل گردد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید