Iranian Agriculture News Agency

پریچهر:

بررسی چالش ها و موانع بخش کشاورزی در خوزستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در نشستی چالش ها و موانع بخش کشاورزی خوزستان را مطرح کرد.

بررسی چالش ها و موانع بخش کشاورزی در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا از خوزستان، رئیس سازمان در نشست ستادی وزیر جهاد کشاورزی بامجمع نمایندگان، معاونین وزیر جهاد کشاورزی، معاونین روسای سازمان های جهاد کشاورزی خوزستان ، معاونین و مدیران استانداری خوزستان، فعالان و بهره برداران فعالان بخش کشاورزی استان گفت: رئوس برنامه هفتم اقتصادی که مقام معظم رهبری به آن تاکید ویژه دارند شامل دو شاه بیت اصلی رشد اقتصادی ۸ درصد بصورت مستمر در طول اجرای برنامه و ۹۰ درصد خودکفایی در اقلام غذایی است.

سید رحمت ا... پریچهر با بیان اینکه استان خوزستان ۴ درصد مساحت کشور را به خود اختصاص داده است، اضافه کرد : ۱۵ درصد جنگل ها و بیشه زارها، ۳۸ درصد مراتع ،۲۰ درصد مساحت بیابان و اراضی ماسه ای کشور در استان وجود دارد.

وی اضافه کرد: سالانه حدود ۱۶ میلیون تن محصولات زراعی،۵۵۰ هزار تن محصولات دامی ،۴۱۹ هزار تن محصولات باغی،۱۳۶ هزار تن آبزیان در استان خوزستان تولید میشود و در مجموع این استان مقام اول تولیدات کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه مقام اول تولید و خرید تضمینی گندم،تولید کلزا،ذرت دانه ای،مبارزه بیولوژیک ،صادرات خرما،سبزی و صیفی،گل مریم، رز و نرگس نیز به استان خوزستان اختصاص دارد تصریح نمود : پیش بینی می شود امسال نیز با تولید حدود ۲۵۳ هزار تن خرما مقام اول تولید این محصول به استان تخصیص یابد.

پریچهر با اشاره به وجود ۲۲۸ هزار بهره بردار در استان اظهار داشت : ۲ و ۲ دهم میلیون هکتار اراضی مستعد در استان خوزستان وجود دارد و از ۱۱ اقلیم، ۷ اقلیم در استان است و در بعضی مناطق امکان ۳ نوبت کشت نیز وجود دارد.

وی با اشاره به طرح های بزرگ در حال اجرا و توسعه در استان تصریح نمود : ۵ رودخانه دائمی در استان خوزستان وجود دارد که ظرفیت سدهای موجود آن ۲۲ میلیارد مترمکعب می باشد

;پریچهر با بیان اینکه در حوزه شیلات امکان پرورش ماهی در قفس،کانال ها و مخازن سدها وجود دارد اذعان داشت : با توجه به هم مرز بودن با کشور عراق امکان حجم وسیع صادرات سبزی و صیفی به این کشور و دیگر کشورها است.

پریچهر همچنین گفت: با توجه به اراضی مستعد در مناطقی که بالای ۳۵ میلیمتر بارندگی دارند امکان ایجاد باغات دیم به وسیله آبیاری تکمیلی وجود دارد و می توان این مناطق را به قطب دیم کاری کشور تبدیل کرد رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه ۴ مرکز تحقیقات کشاورزی در استان وجود دارد افزود : ۷ دانشگاه کشاورزی نیز وجود دارد که با توجه به تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر نفوذ علم و فناوری در بخش کشاورزی بسیار موثر است.

سید رحمت ا... پریچهر ادامه داد: یکی از چالش های پیش رو در زمینه آب و خاک اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری میباشد که این طرح در سطح ۲۵۵ هزارهکتار در سفر رئیس جمهور به استان مصوب شد که نیازمند تخصیص و تعیین سازوکار اجرایی با محوریت معاونت آب و خاک وزارت متبوع است.

وی یکی دیگر از چالش های موجود را استفاده از آبیاری سنتی ۹۰ درصد اراضی کشاورزی استان نام برد و اظهار داشت : امکان تجهیز سالانه ۱۰ هزار هکتار از اراضی به سامانه های نوین آبیاری با اختصاص بودجه ۵ هزار میلیارد ریال وجود دارد.

پریچهر استفاده از حجم بالای زهاب ها بعنوان آب های نامتعارف را یکی دیگر از راه حل های اساسی در این بخش عنوان و اضافه کرد: در حال حاضر سازمان آب و برق خوزستان مبلغی را بعنوان آب بها از کشاورزان اخذ میکند که می شود فروش حجمی آب را جایگزین این مورد کرد<

وی تصریح نمود : با توجه به رتبه استان در صنایع تبدیلی و تکمیلی برای رسیدن به ظرفیت ۴۵۸ هزار تن نیاز به یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است.

وی به ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات یارانه ای مصوب سفر رئیس جمهور طی سه سال اشاره و اضافه کرد: در مرحله اول ۱۵۰ میلیارد تومان به استان تخصیص یافته که پروژه ها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی را بدنبال داشته است.

 پریچهر یکی از مطالبات نمایندگان استان را اجرای آبیاری کم فشار و تسطیح لیزری در سطح ۶۳۰ هزار هکتار عنوان عنوان و اظهار داشت : برای اجرای این طرح در هر هکتار ۶۰ میلیون تومان اعتبار مورد نیاز می باشد و در مجموع ۳۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است که در صورت اجرای این طرح طی ۵ سال، ارتقا دو برابری راندمان آبیاری و افزایش سطوح بیشتری از اراضی آبی و همچنین صرفه جویی در مصرف آب رخ خواهد داد.

پریچهر به تخصیص جامع اعتبارات و مصوبات از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور برای جبران خشکسالی و سیل استان اشاره واضافه کرد : در حوزه تامین آب اضطراری ۴۰ درصد و تامین علوفه و خسارت وارده به دامها ۱۰۰ درصد این اعتبارات تخصیص یافت همچنین در حوزه احداث استخر شنای گاومیش و لایروبی ناهار ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی را شاهد هستیم.

 وی یکی دیگر از مصوبات سفر رئیس جمهور را پیگیری تامین اعتبار جهت تکمیل طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و تخصیص ۵۰ هزار میلیارد تومان در این خصوص عنوان و اضافه کرد: تاکنون مصوبه ای برای این موضوع صورت نگرفته است.

;پریچهر به بازسازی و مرمت قنوات شهرستان باغملک از محل اعتبارات ملی خشکسالی و تکمیل تصفیه خانه گاوداری شیری اندیمشک مربوط به سفر وزیر جهاد کشاورزی نیز اشاره و اذعان داشت: ۱۰۰ درصد اعتبار این دو پروژه جذب شده است.

وی به وجود ۲ هزار و ۵۷۵ پست سازمانی اشاره و اضافه کرد: در حال حاضر تعداد کارکنان یک هزار و ۴۶۹ نفر است، این در حالیست ۲۹ شهرستان و ۹۵ مرکز خدمات در استان وجود دارد که در برخی از این مراکز فقط یک نیرو مشغول به خدمت می باشد و برای سند دار کردن اراضی نیازمند استفاده از ۴۳ درصد پست های خالی موجود همراه با تجهیزات مورد نیاز هستیم.

 وی سهم بخش کشاورزی از اعتبارات عمرانی استان در سال گذشته را کمتر از ۴۰ درصد عنوان و اضافه کرد: برای نظارت، سیاستگذاری و اجرا در این بخش به یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

وی با توجه به نقش کشاورزی در تولید اکسیژن خواستار بخشی از حق آلایندگی از سوی حوزه نفت به بخش کشاورزی شد.

پریچهر همچنین اظهار داشت: مسئولیت های اجتماعی نفت مانند بخش های دیگر به بخش کشاورزی تسری نیافته که در این خصوص درخواست میکنم ۵۰۰ میلیارد تومان به بخش کشاورزی اختصاص یابد.

وی اضافه کرد: یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بخش کشاورزی در سال گذشته به استان تخصیص یافت در صورتیکه که ما سالانه حدود ۴ هزار میلیارد سرمایه ثابت و یک هزار و ۵۰۰ میلیارد سرمایه در گردش نیاز داریم.

 پریچهر به موازنه منفی مرغ و تخم مرغ در استان نیز گریزی زد و گفت: در حال حاضر ۵۰ درصد نیاز این دو محصول در استان تولید میشود و در صورت تامین اعتبار ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی طی ۳ سال نیاز استان به واردات مرغ و تخم مرغ برطرف خواهد شد.

 وی تصریح کرد : اعتبار در نظر گرفته شده جهت مقابله با ریزگردها در استان ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان می باشد که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده ;در صورتیکه بر اساس برنامه جهت نهالکاری،مدیریت رواناب در سطح ۵۷۵ هزار هکتار به ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

وی اضافه کرد: همچنین جهت عملیات آبخیزداری در سطح ۲ و ۴ دهم میلیون هکتار طی ۵ سال به ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز می باشد سید رحمت ا... پریچهر ادامه داد: جنگل کاری در سطح ۱۰۰ هزار هکتار و زراعت چوب در سطح ۵ هزار هکتار از دیگر فعالیت هایی است که در حوزه منابع طبیعی در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بخشی از گیاهان دارویی در مراتع و منابع طبیعی کشت می شوند که دارای ماده موثره بالایی نمی باشند افزود: نیاز است در این خصوص اصلاحاتی صورت بگیرد.

پریچهر همچنین اظهار داشت: ۴۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش نخیلات می باشد که در این خصوص طی دو ماه اخیر جهت افزایش دو برابری تولید طی ۵ سال برنامه جامع نخیلات آماده شده و جهت اجرای آن به ۲ هزار و ۴۹۱ میلیارد تومان اعتبار عمرانی و ۴ هزار و ۷۹۵ میلیارد تومان تسهیلات مورد نیاز است همچنین یک هزار و ۲۶۰ میلیارد تومان سهم آورده در نظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: بخش اعظمی از این طرح مربوط به اصلاح و جایگزینی نخل های آسیب دیده در جنگ تحمیلی است.

پریچهر توسعه سالانه ۴ هزار هکتار باغات در اراضی شیبدار بخصوص برای محصولات انجیر، بادام و انگور را از دیگر برنامه ها عنوان و اظهار داشت: در حوزه شیلات نیز در حال حاضر ۱۳۶ هزار تن انواع محصولات تولید میشود و برای تنوع گونه های آبزی نیاز به مجوز زیست محیطی است.

وی با اشاره به جمعیت قابل توجه عشایر در استان اظهار کرد: کمبود علوفه و نقدینگی دو مشکل مهم این قشر ارزشمند هستند که درخواست میکنیم از محل تبصره ۱۶ ،۴۰۰ میلیارد تومان به عشایر اختصاص یابد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید