Iranian Agriculture News Agency

رهاسازی آب در حوضه کرخه از ۱۵ آبان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت :با پیگیری های صورت گرفته و با توجه به الگوی کشت تعریف شده مقرر شد از اواسط آبان رهاسازی آب در حوضه کرخه صورت بگیرد.

رهاسازی آب در حوضه کرخه از ۱۵ آبان

به گزارش خبرنگار ایانا از  خوزستان، رییس سازمان با بیان اینکه استان خوزستان بعنوان استان اول تولید کننده گندم کشور است، گفت : باتوجه به اینکه امنیت غذایی یکی از مولفه های مهم است و مقام معظم رهبری در رئوس برنامه های هفتم توسعه خودکفایی را تا ۹۰ درصد در اقلام غذایی به عنوان محوری مهم اعلام فرمودند استان خوزستان استانی مهم در این محور به شمار می رود.

سید رحمت ا... پریچهر افزود : باتوجه به خشکسالی های دو سال اخیر در حوضه کرخه امسال با همت دستگاه های مربوطه بخصوص استاندار و تاکید وی بر کشت در حوضه کرخه همچنین با توجه به مسائل اجتماعی و اقتصادی که در این منطقه وجود دارد با توجه به الگوی کشتی که تعریف شده مقرر شد از اواسط آبان رهاسازی آب در این حوضه صورت بگیرد.

وی اظهار داشت : کارگروهی مشترک نیز تعریف شده که با توجه به اوضاع اقلیمی هرزمان که کشاورزان حوضه کرخه نیاز به آب داشته باشند در اختیار آنها قرار بگیرد.

پریچهر اضافه کرد:تمهیدات لازم برای تامین نهاده های کشاورزی نیز اندیشیده شده است همچنین در بخشی از این اراضی خاک ورزی به بهترین صورت انجام شده است و در برخی مناطق تسطیح صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه بهترین زمان برای کشت گندم از ۱۵ آبان تا ۱۵ آذر می باشد گفت : تلاشهای لازم صورت گرفته که تاریخ کشت رعایت شود،ارتقا بهره وری نیز در این حوضه در نظر گرفته شده است.

پریچهر تصریح نمود:عمده کشت در این مناطق گندم و جو می باشد که بخش مهمی از گندم کشور و تغدیه دامی را تامین می کند.

وی با بیان اینکه مروجین با نظارت بر کار و حضور در مزرعه توصیه های لازم را به کشاورزان ارائه خواهند داد افزود:امسال متناسب با هر منطقه رقم گندم و توصیه کودی در نظر گرفته شده است. پریچهر اذعان داشت :این حوضه با توجه به اهمیتی که دارد بسیار مورد تاکید وزیر ،استاندار و نماینده ولی فقیه در استان بوده و امیدواریم با ارتقا تولید زمینه برون رفت از کشاورزی سنتی به کشاورزی تجاری و بهبود معیشت کشاورزان که سربازان امنیت غذایی ما در خط مقدم تولید هستند فراهم شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید