Iranian Agriculture News Agency

افزایش 10درصدی خرید خرما در خوزستان

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: 95 هزار تن خرما به صورت توافقی از نخلداران استان خریداری شد که نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است.

افزایش 10درصدی خرید خرما در خوزستان

به گزارش خبرنگار ایانا از خوزستان، برداشت خرما در استان روزهای پایانی خود را سپری می کند.

رییس سازمان با بیان اینکه امسال از سطح 42 هزار هکتار از نخیلات استان خرما برداشت شد گفت : پیش بینی می شود 250 هزار تن خرما از نخیلات برداشت شود.

سید رحمت ا... پریچهر با اشاره به خرید تضمینی خرما به میزان 22 هزار تن توسط تعاون روستایی برای نخستین بار در سال گذشته در استان افزود: امسال مانند سنوات گذشته خرید توافقی در استان صورت گرفت که در همین راستا 95 هزار تن خرما به صورت توافقی توسط کارگاه داران از نخلداران استان خریداری شد که نسبت به سال گذشته 10 درصد افزایش داشته است.

وی برگزاری جلسات متعدد با انجمن خرما و اتحادیه صادرکنندگان خشکبار در اجرای خرید توافقی را  بسیار موثر دانست و اظهار داشت: قیمت خرید توافقی بر اساس آنالیز قیمت هزینه و صادرات خرما  به ازای هر کیلوگرم 13 هزار تومان تعیین شد.

پریچهر با بیان اینکه خرمای خریداری شده از نوع استعمران می باشد اضافه کرد: کارگاه داران خرما را عمدتا صادر میکنند وچون خرمای استعمران نیمه خشک می باشد قابلیت نگهداری بالا حتی در دمای خوزستان بدون سردخانه را دارد همچنین، این نوع خرما مصرف خوراکی و صنعتی  دارد.

وی تصریح نمود: عمده کارگاه های بسته بندی و فرآوری خرما در شهرهای خرماخیز و عمدتا در شهرهای آبادان ، خرمشهر، ماهشهر، اهواز، شادگان می باشند که حدود 5 هزار نفر کارگر فصلی و دائمی در این کارگاه ها  اشتغال دارند لذا این کارگاه ها نقش مهمی در چرخه تولید ، توسعه و اشتغال بخصوص در اراضی که از نظر کیفیت وضعیت مطلوبی ندارند ایفا می کنند.

پریچهر به برنامه جامع نخیلات در استان نیز گریزی زد و اظهار داشت: این برنامه شامل چندین محور از جمله جایگزینی نخیلات فرسوده، اقدامات زیربنایی، شبکه های آبیاری و توسعه صنایع فرآوری می باشد که در صورت عملیاتی شدن، خام فروشی خرما به خودی خود حذف خواهد شد و خرما با ارزش افزوده  بالاتر و ارز آوری بیشتر به فروش خواهد رسید.

وی تصریح نمود:  کیفیت خرمای امسال نیز نسبت به سال گذشته بهتر بود که در نتیجه پایش عوامل زیان رسان و کنترل آفات و بیماری ها  وتوسط برگزاری دوره ها و حضور به موقع کارشناسان  در مزارع  این مهم بدست آمد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان همچنین اظهار داشت: از مهمترین عوامل زیان رسان  نخیلات میتوان به آفت کنه تار عنکبوتی و چوب تارها و بیماری خشکیدگی برگ ،خشکیدگی خوشه و خامج اشاره کرد همچنین یکی از موارد مهم در کنترل بیماری ها و آفات پیشگیری از وقوع آنهاست که در همین خصوص نظافت در باغات بخصوص حذف علف های هرز ،شاخه های خشک و اضافه و خوشه های آلوده باید صورت بگیرد.

سیدرحمت ا... پریچهر اذعان داشت: تغذیه گیاه بخصوص استفاده از کودهای فسفاته و پتاسه نیز علاوه بر افزایش کیفیت و کمیت محصول در مقاومت گیاه نسبت به آفات و بیماری ها نقش چشمگیری دارد.

شایان ذکر است فصل برداشت خرما در استان از اوایل شهریور با برداشت خارک و رطب آغاز و تا نیمه دوم مهرماه ادامه دارد.

عمده ارقام خرمای کشت شده در استان از نوع استعمران، برحی، عویدی، فرسی، کبکاب، گنطار، زاهدی و ... می باشد که به جز استعمران مابقی ارقام مصرف داخلی دارند.  

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید