Iranian Agriculture News Agency

امیری زاده:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت : بییش از ۱۵۰میلیارد ریال خسارت دامداران آسیب دیده از خشکسالی و زلزله پرداخت شده است

پرداخت صد در صدی خسارت دامداران خوزستان

به گزارش  خبرنگار ایانا از خوزستان، رئیس سازمان  در گفتگوی زنده تلویزیونی با اشاره به آغاز فصل کشت و برداشت گندم و کلزا در استان گفت: از ابتدای فصل برداشت تا کنون ۱۱۰ هزار تن گندم از مزارع استان برداشت و ۸۰% وجه خرید  به کشاورزان پرداخت شده است. خدارحم امیری زاده افزود: همچنین ۱۷ هزار تن کلزا تاکنون خریداری شده که ۹۵ درصد وجه کلزا نیز به کشاورزان پرداخت شده است.

وی به خشکسالی بی سابقه امسال اشاره و اضافه کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته با استانداری، سازمان آب و برق ،و مدیریت بحران کشت تابستانه بر اساس الگوی کشت تدوین شده است

 وی تصریح نمود: با توجه به بخشنامه شورای امنیت ملی و شورای تامین استان،وزارت جهاد کشاورزی اجازه کشت برنج را در استان های شمالی  صادر کرده بنابراین در استان خوزستان کشت برنج ممنوع اعلام شده است.

 امیری زاده اظهار داشت: محصولاتی که جایگزین کشت برنج معرفی شده‌اند سازگار با اقلیم منطقه هستند و کشاورزان آشنایی کامل با کشت آنها دارند.

 وی اضافه کرد: ذرت دانه ای، حبوبات، کنجد و سایر محصولات کم آب بر از جمله محصولاتی هستند که به عنوان کشت جایگزین معرفی شده‌اند.

وی ادامه داد: قرارگاهی جهت پرداخت خسارت ناشی از خشکسالی کشاورزان تشکیل شده که به صورت جدی  در حال پیگیری بسته های پیشنهادی و حمایتی هستند  و قرار است این بسته های حمایتی در دولت مطرح شوند.

 وی با بیان اینکه در نظر داریم قبل از انجام کشت بسته های حمایتی و تشویقی را به کشاورزان پرداخت کنیم، تصریح کرد: در حوزه آبریز کرخه سازمان آب و برق فقط مجوز کشت دائمی  را صادر کرده است و  در صورت کشت تابستانه،  آب شرب انسانی و دامی کاهش خواهد یافت.

امیرزاده با بیان اینکه در سال گذشته  ۵۸ استخر  برای آب تنی گاومیش ها در شهرستان هایی که با بحران کم آبی مواجه بودند احداث شد، افزود: در سال جاری نیز احداث این حوضچه ها شروع شده است و دستگاه های بیل مکانیکی در حوضه های پایین دست مشغول کار هستند همچنین در نظر داریم ششصد دستگاه مه پاش جهت خنک کردن گاو میش ها تامین کنیم و در صورت تامین اعتبار این کار نیز به سرعت انجام خواهد شد.

 ‌وی همچنین بیان داشت: ۱۰۰ درصد  خسارات دامدارانی که سال گذشته بر اثر بحران آب و زلزله اندیکا  دام های سبک و سنگین خود را از دست دادند، معادل ۱۵۸ میلیارد و ۲۹۲ میلیون و ۱۴۲ هزار ریال پرداخت شده است و ما مصمم هستیم همه خسارات کشاورزان چه در حوزه زراعت و دام را هرچه سریعتر پرداخت کنیم.

وی با اشاره به اینکه علوفه به دامدارانی که در سامانه بازارگاه ثبت‌نام کرده‌اند و دام خود را بیمه کرده اند پرداخت می شود، اظهار داشت: خوشبختانه با هشدارهایی که داده شده بیمه هم در بخش دامی و هم در بخش زراعت نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و در حال حاضر با توجه به خشکسالی به صورت جدی بیمه دام ها را پیگیری می‌کنیم و در حوضه کرخه پیش بینی برای بیمه دام ها صورت گرفته است و تامین اعتبار آن در حال پیگیری می باشد تا در صورت خسارات دامی غرامت دامداران  به سرعت پرداخت شود.

وی از کشاورزان و دامداران درخواست کرد: همکاری لازم را با همه نهادهایی که در تلاش هستند بحران پیش رو به خوبی مدیریت شود به کار گیرند تا از بحران کم آبی به خوبی عبور شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید