Iranian Agriculture News Agency

امیری زاده:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان این مطلب که در حال حاضر مدیریت مصرف آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است گفت: باید تعیین الگوی کشت و تغییر مصرف در راستای مدیریت آب کشاورزی انجام شود.

مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی با تعیین الگوی کشت و تغییر الگوی مصرف

 گزارش خبرنگار ایانا در  خوزستان: خدارحم امیری زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در نشست صمیمی با کشاورزان و نمایندگان نظام صنفی کشاورزان استان که با حضور مدیر عامل سازمان آب و برق و مدیریت شعب بانک کشاورزی استان برگزار شد گفت: طبق آمارنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی گذشته که یک سال بحرانی بود ۴میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم در کشور خریداری شد که ۲۵ درصد آن مربوط به استان بوده است.

وی افزود: در سال گذشته ۱۷ و ۸ دهم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید شد که در این زمینه نیز رتبه اول کشور به استان اختصاص یافت.

 امیری زاده در ادامه اظهار کرد: در سال زراعی گذشته همه استان های کشور کاهش عملکرد در محصول را داشتند در صورتیکه یک میلیون و صد هزار تن گندم به صورت تضمینی در استان خریداری شد همچنین ۲۵۰ هزارتن کلزا در کشور تولید شد که یکصد هزار تن یعنی ۴۰ درصد آن به استان اختصاص دارد و در این زمینه نیز خوزستان رتبه اول تولید کلزا را داراست.

وی با بیان این مطلب که بیش از ۲۰۰ هزار بهره بردار در استان وجود دارد اضافه کرد: بیش از ۳۸ درصد کاهش بارندگی در استان وجود دارد و باید این کمبود را مدیریت کرد.

امیری زاده تصریح نمود: بیش از ۹۰ درصد آب مورد نیاز استان از استان های بالادستی تامین می شود که در این استان ها نیز ۴۵ درصد کاهش بارندگی وجود داشته است.

وی همچنین اظهار داشت: سطح کلزای استان برای سال زراعی جدید باید به یکصد هزار هکتار می رسید در صورتیکه به یک سوم این میزان کاهش یافته همچنین سطح چغندر قند باید به ۲۲ هزار هکتار می رسید در حالیکه سطح مصوب این محصول برای استان ۹ هزار هکتار می باشد.

امیری زاده همچنین اذعان داشت: برای کشت ۴۵۰ هزار هکتار گندم در استان برنامه ریزی شده بود در حالیکه با توجه به آب تخصیص یافته و الگوی کشت تدوین شده این میزان کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی باید به سمت و سوی تجاری و قراردادی برود اظهار داشت: منابع مورد نیاز کشاورزی در حال نوسان است این منابع دارای دو پارامتر توزیع و مصرف می باشد.

امیری زاده ادامه داد: ۲ و ۲ دهم میلیون هکتار اراضی مستعد کشاورزی در استان وجود دارد در حالیکه فقط یک و دو دهم میلیون هکتار در حال استفاده است.

وی با بیان اینکه یکی از مولفه های قدرت هر کشور بخصوص کشور ایران امنیت غذایی است تصریح کرد: سال گذشته مشکلاتی در تامین نهاده ها وجود داشت و امسال برنامه ریزی برای رفع این مشکلات صورت گرفت ولی به بحران آب برخوردیم و در حال حاضر باید این مشکل را مدیریت کرد.

وی اولین راه حل را رعایت حقابه های طبیعی استان عنوان و اضافه کرد: سدها و رودخانه ها حقابه های طبیعی دارند همچنین اجرای برنامه های توزیع مدیریت آب باید صورت پذیرد که در این زمینه ده ها جلسه با مسئولان مربوطه برگزار شده است.

امیری زاده گفت: مدیریت مصرف آب نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است که تعیین الگوی کشت و تغییر مصرف آب در همین راستا انجام می شود که از آن جمله می توان به توسعه شبکه های سیستم های آبیاری و فروش حجمی آب اشاره کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار داشت: تولیدی قابل قبول است که پایدار باشد که در حال حاضر نیاز به برنامه ریزی خوب هم در توزیع منابع کشاورزی و هم در مصارف آن دارد.

خدارحم امیری زاده اضافه کرد: نظام صنفی بازوی قدرتمندی است که برای کشاورزی کشور تعریف شده است که به ارائه راهکار های مفید کمک شایانی می کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید