Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی خبر داد:

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی از کشت ۴۵ هزار هکتارگندم آبی و ۹۳ هزار هکتار گندم دیم در خراسان شمالی خبر داد.

کشت بیش از ۱۰۰ هزار هکتار گندم در خراسان شمالی

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان شمالی، عبداله یوسفی رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: سال زراعی جاری در بلند مدت ۴۰درصد و در کوتاه مدت ۴۷ درصد کاهش بارندگی داشته ایم.

وی افزود:کشت پاییزه از شهریور ماه آغاز شد و تا اواخر آذر ماه ادامه خواهد داشت.

وی افزود: امسال هر کیلوگرم گندم با قیمت هفت هزار و ۵۰۰ تومان بصورت تضمینی از کشاورزان خریداری می شود.

یوسفی افزود :بحث بارش ها در پیش بینی های هواشناسی کمتر از نرمال است که این موضوع برنامه کشت کشاورزان را با اخلال روبرو می کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در ادامه به تامین نهاده های مورد نیاز کشاورزان اشاره و اظهار کرد:۵هزار و ۶۰۰ تن بذور مورد نیاز در ۳۰ کارگزاری بذر توزیع شده است ؛کشاورزان با مراجعه به کارگزاری های اعلام شده بذر مورد نیاز خود را تهیه کنند‌

یوسفی گفت :کود فسفاته ،پتاسه و ازته نیز در ۶۶ کارگزاری مربوطه در استان موجود و قابل دریافت است.

وی با تاکید بر استفاده از از کودهای شیمیایی بخصوص کود فسفاته و پتاسه ،افزود:به جهت تغذیه بهتر خاک و برداشت محصولی بهتر کشاورزان ملزم به استفاده از کود شیمیایی(فسفاته و پتاسه) هستند.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی استان، کشاورزان می توانند با استفاده از کشاورز کارت خرید بذر و کود را انجام دهند.

یوسفی به قرارداد میان کشاورزان با کارخانه های آرد اشاره و عنوان کرد:با بستن قراداد کارخانه ها می توان نهاده و کود مورد نیاز کشاورزان را تامین کنند و در هنگام تحویل محصول هزینه کود و نهاده محاسبه شود.

یوسفی در ادامه به کشاورزان توصیه کرد؛از شیوه های نوین برای آبیاری زمین های خود استفاده کنند.

رئیس جهادکشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه امسال ۱۴ میلیون لیتر سوخت پاییزه تدارک دیده شده است،افزود: تحویل سوخت منوط به پلاک گذاری تراکتور است.

به گفته وی، بیش از ۹۰درصد تراکتورها پلاک گذاری شده اندکه می توانند برای دریافت سوخت مراجعه کنند و ۱۰ درصد باقی مانده باتوجه به عدم ثبت در سامانه از دریافت سوخت منع می شوند.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید