Iranian Agriculture News Agency

برداشت طلای سرخ از سطح چهار هزار و ۳۵۰ هکتار کشتزار خراسان شمالی از هفته جاری آغاز شده است که بیشترین اراضی زیر کشت این محصول مربوط به شهرستان فاروج در شرق استان است.

برداشت زعفران از سطح 4350 هکتار کشتار خراسان شمالی آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان شمالی، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: پیش بینی می شود که از این میزان کشتزار ۲۲ تن محصول برداشت شود.

محمدعلی شریکیان با بیان اینکه این استان از سطح زیر کشت و تولید زعفران رتبه سوم را در بین استان های کشور دارد اما در بهره وری رتبه اول را به خود اختصاص داده است اظهار داشت: پیش بینی می شود که برداشت زعفران در سال زراعی جاری در مقایسه با پارسال حدود ۱۰ درصد افزایش یابد.

وی همچنین با بیان اینکه سطح زیر کشت زعفران در سال جاری نسبت به پارسال ۱۵۰ هکتار افزایش یافته است گفت: پارسال ۲۰ تن زعفران به ارزش ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال از سطح چهار هزار و ۲۰۰ هکتار کشتزار استان برداشت شد.

مهندس شریکیان افزود: هم اینک برداشت زعفران در مناطق گرم استان از جمله اسفراین آغاز شده است که به مرور برداشت در سایر مناطق نیز برداشت می شود.

وی میانگین عملکرد برداشت در هکتار در استان را بالاتر از کشور دانست و افزود: میانگین عملکرد تولید زعفران در این استان ۶.۲ کیلوگرم در هکتار است که این رقم در کشور چهار کیلوگرم است.

وی با بیان اینکه شهرستان فاروج به عنوان قطب تولید زعفران در استان است اظهار داشت: خراسان رضوی و خراسان جنوبی به ترتیب رتبه اول و دوم را در سطح کشور دارند که خراسان شمالی در رده سوم کشور قرار دارد.

مهندس شریکیان اظهار داشت: زعفران گیاهی کم توقع و پربازده اقتصادی است که برای کشت در مناطق خشک و نیمه خشک مناسب است و زمان نیاز آن به آب فصلی از سال است که دیگر محصولات به آب نیازی نداشته یا حداقل با مشکل کم آبی مواجه نمی شوند.

وی با بیان اینکه زعفران در هشت شهرستان استان کشت و کار می شود افزود: شرایط مناسب اقلیمی، سازگاری، نیاز آبی کم، عملکرد و درآمد اقتصادی مناسب، ارتقای دانش فنی زعفران کاران و سهولت نگهداری آن از عوامل مهم توسعه این محصول صادراتی در استان است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: کشت و تولید زعفران اشتغال خوبی ایجاد می کند به طوری که هر یک هکتار زعفران در مراحل کاشت، داشت و برداشت و فرآوری، یک شغل مستقیم و حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ شغل غیرمستقیم و فصلی ایجاد می کند.

وی افزود: امکان حذف و جایگزینی باغ های آب بر با زعفران، سهولت در کشت مکانیزه و ارزش اقتصادی بالا، سهولت در نگهداری محصول، وجود  پنج واحد فرآوری و بسته بندی زعفران با ظرفیت سالانه ۳.۴تن و امکان صادرات آن  از جمله مزایای کشت این محصول است.

مهندس شریکیان گفت: نظارت و مشاوره کارشناسان در مراحل کاشت، داشت و برداشت و انتقال دانش فنی به بهره برداران، اجرای طرح توسعه زنجیر ارزش زعفران، توزیع نهاده های کشاورزی، تامین ادوات الگویی کشت از جمله حمایت های این سازمان است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید