Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه قبل از شروع برداشت گندم واسطه ها و دلالان این استان شناسایی شده‌اند گفت : بیش از ۱۰۰ نفر از واسطه و دلالان عمده گندم در سطح استان شناسایی شدند و اسامی آنان را به دستگاه‌های نظارتی نیز اعلام شد و عملکردشان نیز در این مدت رصد می شود و در صورت مشاهده خرید گندم با آنها برخورد خواهد شد.

شناسایی ۱۰۰ دلال گندم در خراسان شمالی

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان شمالی، محمد جواد تشکری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی، گفت:  تمامی اقدامات لازم و همکاری با دستگاه‌های نظارتی در این خصوص انجام شد و درخواست ما از دلالان این است که  نسبت به خرید گندم آزاد  اقدام نکنند در غیر این صورت با آنان برخورد خواهد شد.

وی  با بیان این که از لحاظ قانون دولت تنها مرجع خرید گندم محسوب می شود؛ پرداخت نقدی دلالان را دلیل اصلی اقبال کشاورزان به آنها دانست و اظهارداشت :  : ما تلاش خواهیم کرد تا با پرداخت به موقع به کشاورزان انگیزه برای تحویل گندم به دولت برای آنان  ایجاد کنیم تا آنها تشویق به فروش محصول به دولت شوند.

معاون سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد : در سال گذشته با وجود اینکه خرید قیمت از سوی واسطه ها نسبت به خرید دولتی با قیمت پایین تری انجام می شد، اما به علت این که در همان لحظه وجه نقد پرداخت می‌شد بعضاً گندمکاران بخشی از محصولات خود را به واسطه ها فروختند.

 وی اظهار داشت: اما امسال قیمت گندم آزاد تا حدودی از قیمت دولتی بالاتر است و با خرید به موقع و پرداخت وجه نقد می بایست  از فروش گندم به واسطه ها جلوگیری شود.

تشکری اظهار داشت:  رایزنی برای واردات جو نیز در حال انجام است و امیدواریم که هر چه سریعتر این محصول برای تامین علوفه دامداران وارد کشور شود تا با کاهش نگرانی دامداران بتوانیم گندم مورد نیاز استان را از کشاورزان خریداری کنیم و دامداران نیز مجبور به  نگهداشت گندم برای علوفه زمستانی نباشند.

وی گفت: برخی از کشاورزان نیز برای مصرف خوراک دامی که خود در اختیار دارند گندم را در انبارها نگهداری می کنند که از آنان نیز می خواهیم این محصول استراتژیک را تحول دولت دهند و در سال زراعی آینده تمامی خدمات  از جمله خرید کود، سموم و بذور یارانه ای با تحویل رسید فروش گندم انجام می شود.

 وی اظهار داشت: کشاورزان تنها می توانند گندم را برای بذر سال آینده و بعضا مصرف خانوار نگهداری کنند که سطح این نیاز تا حد زیادی مشخص است و کشاورزانی که گندمشان را به دولت تحویل ندهند، نباید در انتظار دریافت کود یارانه ای برای سال زراعی آینده باشند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید