Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: برداشت هلو در این استان آغاز شده است و پیش بینی می شود چهار هزار و ۶۰۰ تن محصول برداشت شود.

پیش بینی برداشت چهار هزار و ۶۰۰ تن هلو از باغات خراسان شمالی

به گزارش خبرنگار ایانا در خراسان شمالی، محمدعلی شریکیان مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه که راندمان تولید در برخی باغ‌ها به ۱۲ تن در هر هکتار رسیده است، افزود: سطح زیر کشت هلو در استان هزار و ۶۹۰ هکتار است که از این سطح هزار و ۳۵۰ هکتار بارده است.

وی عملکرد هلو در باغ های استان را به ازای هر هکتار حدود چهار تن دانست و اظهار داشت: اما باغدارانی که از نهال های پایه های رویشی استفاده کرده  اند عملکرد را به ۱۸ تا  ۲۰ تن نیز رسانده اند.

وی خاطرنشان کرد: این محصول در مناطق مختلف استان تولید می شود و شهرستان مانه و سملقان بیشترین سطح زیر کشت و تولید هلو استان را به خود اختصاص داده است، هم اینک مناظر بسیار زیبایی از باغ های هلو در حاشیه های جاده بجنورد - جنگل گلستان ایجاد شده است.

وی افزود: در سال گذشته به علت سرمازدگی باغ داران استان محصول هلوی چندانی نداشتند تا حدودی امسال نیز باغ های استان تحت تاثیر سرما قرار گرفت که منجر به کاهش تولید شده است.

شریکیان افزود: ارقام هلو به لحاظ رسیدگی به سه گروه زودرس، میان رس و دیر رس تقسیم می شوند که ارقام زودرس شامل سرخ و سفید، زعفرانی، شصت روزه گرگانی یا کاردی است.

وی گفت: ارقام میان رس شامل زعفرانی، هسته جدا و آلبرتا و ارقام دیرس نظیر جی.اچ، هیل و سبز است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه ارقام تجاری با پایه های رویشی سبب افزایش کمیت وکیفیت محصول تولیدی خواهد شد اظهار داشت: لازم است باغداران در نوسازی و ایجاد باغ های جدید با کارشناسان باغبانی مدیریت های جهاد کشاورزی و مراکز ترویج جهاد کشاورزی مشورت کنند.

وی با بیان اینکه بیشتر باغ های هلوی در این استان از نهال های بذری است افزود: پایه های رویشی در سال دوم محصول خواهند داد و همچنین از نظر جثه کوچک هستند برداشت و همچنین عملیات سمپاشی، به باغی نیز به راحتی انجام می شود.

وی تصریح کرد: نحوه صحیح احداث باغ، هرس اصولی، تعذیه بهینه با کود های آلی، دامی و شیمیایی، رعایت اصول به باغی و مبارزه با آفات و بیماری ها سبب بهبود و کمیت و کیفیت محصول خواهد شد.

شریکیان مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه برداشت هلو و شلیل از اواسط خرداد ماه آغاز شده است، افزود: براساس پیش بینی، تا مهر ماه نیز هلوی دیرس رس از اراضی استان برداشت می‌شود.

وی گفت: هلوی دیر رس باغ های این استان که سبز است قابل فراوری و خشک شدن است که ارزش افزوده بالایی نیز دارد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی از کشاورزان خواست تا بعد از فصل برداشت محصول تغذیه گیاهی را فراموش نکنند و افزود: بهره برداران می توانند با چال کود از کودهای فسفاته، پتاسه استفاده کنند که گیاه را در فصل زمستان در برابر سرما مقاوم خواهند کرد و همچنین باعث افزایش عملکرد در محصول نیز خواهد شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید