Iranian Agriculture News Agency

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: 200 هکتار زمین خرد کشاورزی در شهرستان جاجرم، امسال در قالب تشکیل دو شرکت تعاونی – تولید یکپارچه سازی و سندهای این دو شرکت صادر می شوند.

۲۰۰ هکتار زمین کشاورزی خرد، یکپارچه سازی می شوند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی،  سید ابراهیم سیدی  مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی  با بیان اینکه انجام یکپارچه سازی زمین های کشاورزی در قالب تشکیل شرکت های سهامی-زراعی، کشت و صنعت همچنین تعاونی – تولید تعریف شده بود، بیان کرد: طی دهه 90 در خراسان شمالی 40 شرکت در قالب شرکت های تعاونی – تولید تشکیل شدند و عملیات آب و خاک در این زمین های کشاورزی تحت مدیریت این شرکت ها انجام شد، با این وجود، ماهیت خرده مالکی این زمین های کشاورزی از بین نرفت و اهداف یکپارچه سازی زمین های کشاورزی و یکجاکشتی محقق نشد.

 سیدی، مسائل اجتماعی را علت اصلی این بی انگیزگی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر نیز تعدادی از این شرکت ها فعال و تعدادی دیگر نیز نیمه فعال هستند.

وی به ابلاغ مجدد دستورالعمل یکپارچه سازی زمین های کشاورزی آبی از سوی وزارت جهاد کشاورزی به سازمان های جهاد کشاورزی استان ها در سال 98 و تاکید بر انجام این دستورالعمل اشاره کرد و افزود: حتی در ابلاغ دوباره این دستورالعمل، الزام قانونی برای انجام آن مد نظر قرار نگرفته است.

مدیر امور آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی تصریح کرد: با توجه به اینکه در این دستورالعمل دوباره بر یکپارچه سازی زمین های کشاورزی خرده مالکی در قالب تشکیل شرکت های کشت و صنعت، سهامی – زراعی و تعاونی تولید به منظور انجام کشت های هدفمند و اقتصادی و مدیریت منابع آبی در اختیار حوزه کشاورزی تاکید شده، همچنین در این دستورالعمل ابلاغ شده است که با یکپارچه سازی زمین های خرد کشاورزی، مرز میان زمین هایی که یکپارچه می شوند باید برداشته شوند و سند واحد به نام شرکتی که به ثبت می رسد، صادر شود و کشاورزانِ سهام دار این شرکت سود حاصل از کشت و کار در این زمین ها را از سوی شرکت تشکیل شده، دریافت کنند.

سیدی یادآور شد: در این دستورالعمل همچنین ابلاغ شده است که از محل اعتبارات ملی، 100 درصد از هزینه های عملیات آب و خاک بابت انجام یکپارچه سازی زمین های کشاورزی به شرکت هایی که به ثبت می رسند به صورت کمک بلاعوض اعطا شود.

وی در ادامه اعلام کرد: در راستای دستورالعمل ابلاغ شده سال 98، تاکنون تشکیل دو شرکت در قالب تعاونی – تولید در شهرستان جاجرم در دستور کار قرار گرفته است.

وی با یادآوری این مطلب که تقاضا برای تشکیل این دو شرکت در سال 99 از سوی شماری از کشاورزان خرده مالک به سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام شد، عنوان کرد: این دو تقاضا حاصل برگزاری دوره های آموزشی – ترویجی است که با حضور کارشناسان این سازمان برای بهره برداران انجام شد، بوده است.

 سیدی خاطر نشان کرد: مساحت زمین هایی که یکپارچه سازی خواهند شد 70 هکتار و 130 هکتار هستند.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: در سال جاری ثبت رسمی این دو شرکت تعاونی – تولید در شهرستان جاجرم انجام و سند این دو شرکت صادر می شود.

وی همچنین بیان کرد: پس از ثبت این دو شرکت، الگوی کشت این دو شرکت مبتنی بر وضعیت اقلیم و بازدهی اقتصادی تعیین خواهد شد.

مدیر امور آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خاطر نشان کرد: اعتبارات ملی برای اجرای طرح های آب و خاک به این دو شرکت اعطا می شود و سیستم آبیاری زمین های تحت مدیریت این دو شرکت، سیستم آبیاری نوین خواهند بود.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد: در آینده، نتایج عملکرد این دو شرکت موجب تغییر رویه 40 شرکت تشکیل شده پیشین بشود و انگیزه ای برای سایر خرده مالکان به منظور استفاده از این فرصت باشد.

 سیدی در خاتمه اعلام کرد: خوشبختانه در منطقه چهاربید شهرستان جاجرم نیز تقاضای یکپارچه سازی زمین خرده مالکی این منطقه به سازمان جهاد کشاورزی استان ارائه شده است که بررسی آن در دستور کار قرار گرفته است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید