Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی:

مدیر کل امور عشایری خراسان شمالی گفت: میزان بارندگی ها در سال زراعی جاری در خراسان شمالی تا حدود ۵۰ درصد کاهش یافته و همین امر موجب شده تا میزان تولید علوفه در مراتع استان نیز تا ۴۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یابد.

تولید علوفه در مراتع استان ۴۵ درصد کاهش یافت

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، محمدرضا قلی پور با اشاره به اینکه وابستگی دام های عشایر در فصل بهار و تابستان به علوفه مرتعی سبب شده تا عشایر طی امسال با کمبود علوفه مواجه شوند، افزود: برای اینکه تاحدودی این مشکل مدیریت شود دامدارهای عشایری نیز باید اقداماتی انجام دهند از قبیل اینکه در حوزه تغذیه دام ها با دامپزشک و کارشناس دامپزشکی همکاری های لازم را داشته باشند تا بتوانند بهره وری بیشتری را داشته باشند.

قلی پور ادامه داد: در حال رایزنی با اداره کل منابع طبیعی استان هستیم تا این مجوز صادر شود که عشایر بتوانند از مراتع قرق هم استفاده کنند.

وی اظهارکرد: همچنین رایزنی و پیگیری با شرکت های سهامی زراعی کشاورزی نیز در حال انجام است تا ته چراهای مزارع را به دامداران خارج استان اجاره ندهند و این ته چراها به اجاره دامدارهای عشایری استان درآید.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر تلاش ها در حال انجام است تا نهاده دامی یارانه ای را جذب و در اختیار عشایر استان قرار دهیم که تلاش برای در اختیار قرار گرفتن دو هزار تن نهاده یارانه ای در حال انجام است.

وی با تاکید بر اینکه هر چند این میزان ناچیز است، تاکید کرد: نیاز علوفه دستی عشایر خراسان شمالی در شرایط نرمال ۳۰ هزار تن بوده که با توجه به شرایط به وجود آمده پیش بینی می شود به ۵۰ هزار تن برسد.

مدیر کل امور عشایری خراسان شمالی در ادامه در ارتباط با تامین آب مورد نیاز خانوار و دام عشایری نیز گفت: برخی از چشمه هایی که عشایر از آن استفاده می کردند خشک شده و تعدادی نیز بسیار کم آب شده اند.

وی افزود: در حال رایزنی با سازمان جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای هستیم که با کشاورزان صحبت کرده تا عشایر بتوانند از آب چاه های آن ها استفاده کنند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید