Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: مراقبت ها برای جلوگیری از شیوع احتمالی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان افزایش یافته و در این زمینه توصیه‌های لازم به مرغداران داده شده است.

مراقبت‌ها نسبت به آنفلوآنزای پرندگان در خراسان شمالی افزایش یافت

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، رضا رحیمی افزود: با توجه به اینکه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در برخی از استان ها گزارش شده است، نگرانی ها در این زمینه در این استان هم وجود دارد، البته خوشبختانه گزارشی از این بیماری در استان دریافت نشده است.  

وی خاطرنشان کرد: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در چند سال گذشته در خراسان شمالی مشاهده نشده اما به هر حال این بیماری خطرناک است و باید مراقبت های لازم انجام شود.

رحیمی تصریح کرد: برای پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سالن های مرغداری، تذکر و توصیه لازم برای مراقبت ها وانجام واکسیناسیون داده شده است و در این مزارع باید اصول ایمنی زیستی رعایت شود.

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: مرغداران مکلف هستند نسبت به مایه کوبی علیه آنفلوآنزای پرندگان در سالن ها اقدام کنند در این زمینه گزارش ها به صورت روزانه از مرغدان گرفته و پایش می شود.   

وی درباره پایش ها و مراقبت ها از آبگیرها و زیستگاه های پرندگان در استان گفت: این پایش ها از پاییز در حال انجام است تا اسفند ماه و پایان زمستان گذرانی پرندگان مهاجر ادامه دارد.

رحیمی افزود: ۹ تیم در طرح تشدید نظارت و پایش زیستگاه پرندگان مهاجر مشارکت دارند، در هر شهرستان یک تیم در این زمینه فعال شده است.

وی گفت: به مرغداران توصیه می شود مراقب های لازم برای جلوگیری از لانه گزینی پرندگان وحشی در اطراف و یا ورود آنان به داخل سالن ها انجام دهند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان شمالی اظهار داشت: مرغداران هر گونه تلفات را در کمترین زمان گزارش دهند، مسوولان محلی در روستاها هم تلفات احتمالی از پرندگان بومی و یا مهاجر را گزارش دهند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید