Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی:

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: راندمان آبیاری در اراضی کشاورزی استان با افزایش ۱۲ درصدی نسبت به سال ۹۲، هم اینک به ۴۶ درصد رسیده است.

راندمان آبیاری در خراسان شمالی به 46 درصد رسید

به گزارش خبرنگار  ایانا در استان خراسان شمالی، عبدالله یوسفی افزود: شاخص راندمان آبیاری در اراضی استان در سال ۹۲، ۳۴ درصد بود، تلاش می شود تا این شاخص را در استان تا پایان برنامه ششم توسعه به ۶۰ درصد برسد.

وی بیان کرد: همچنین این استان در برنامه اجرای سامانه‌های نوین آبیاری رتبه هشت در بین استان ها دارد.

یوسفی گفت: ارتقای بهره ­وری آب ‌ و خاک کشاورزی و صرفه‌جویی در مصرف آب، افزایش راندمان آبیاری با روش‌های نوین آبیاری، افزایش تولید محصولات راهبردی و ارتقای ضریب خوداتکایی و بهبود و افزایش عملکرد در واحد سطح از مهم ترین راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی است.

وی اظهار داشت: با توجه به بروز خشکسالی های متوالی در سال های گذشته و لزوم ارتقای بهره وری آب، فعالیت‌های ارزشمندی در حوزه افزایش راندمان آبیاری در این استان صورت گرفت.

وی اظهار داشت: در سال ۹۲ در این استان ۱۶ هزار و ۶۸۳ هکتار از اراضی زیر پوشش طرح های آبیاری نوین قرار گرفته بود که با اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید این سطح به ۳۶ هزار و ۲۷۵ هکتار رسیده است.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی اضافه کرد: امسال برای اجرای طرح های آبیاری نوین در استان هزار و ۵۱۵ میلیارد و ۷۹۲ میلیون ریال اعتبار نیز تخصیص یافته است.

یوسفی  اجرای شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی در سطح هزار و ۸۸۱ هکتار، احیا و مرمت ۲۱۶ کیلومتر از قنوات، ساخت و بهسازی و لوله‌گذاری ۳۱۴ کیلومتر از کانال آبیاری عمومی، تجهیز و نوسازی و شبکه فرعی آبیاری و زهکشی در نقاط مرزی به میزان هزار و ۸۷۲ هکتار را از دستاوردهای مهم این بخش در دولت تدبیر و امید دانست.

رییس سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: ۷۹ درصد از زمین‌های کشاورزی استان برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین سامانه‌های آبیاری نوین مساعد است که ۵۰ درصد آن در دولت تدبیر و امید به سرانجام رسیده است.

یوسفی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ برای اجرای طرح های آبیاری نوین به صورت ۸۵ درصد کمک بلاعوض دولت، حداکثر برای آبیاری قطره ای ۱۷۵ میلیون ریال و بارانی ۱۰۵ میلیون ریال پرداخت شد.

وی گفت: هیچ محدودیتی در ارائه تسهیلات آبیاری نوین به کشاورزان وجود ندارد و کشاورزانی که آب و زمین در اختیار داشته باشند برای اجرا به آنان تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون در سامانه‌های سنتی آبیاری میانگین عملکرد انتقال آب حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد است، اظهار داشت: در روش‌هایی که منجر به استقرار سامانه‌های آبیاری بارانی می‌شود، راندمان آبیاری به ۷۰ درصد افزایش پیدا می‌کند که در سامانه‌های قطره‌ای این رقم تا ۹۰ درصد هم می‌رسد.

وی تصریح کرد: بدین ترتیب در سامانه آبیاری قطره‌ای عملکرد انتقال آب ۲ برابر ارتقا پیدا می‌کند و در هر هکتاری که این طرح اجرا شود به طور متوسط چهار هزار و ۴۰۰ مترمکعب آب صرفه جویی می‌شود.

وی گفت: در شرایطی هم که حالت تجمیعی باشد (چاه عمیق، قنات) و تعداد مالکان زیاد باشند، مشروط بر اینکه تمام مالکان آمادگی اجرای طرح را داشته باشند دولت کمک های خوبی خواهد کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه اراضی این استان خرد و در قطعات کوچک است گفت: برای اجرای سامانه های آبیاری نوین در اراضی کوچک و خرده مالکی هزینه های زیادی انجام می شود که اگر کشاورزان زمین های خود را تجمیع کنند دولت ۱۰۰ درصد اعتبارات را اختصاص می‌دهد.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید