Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: چهار هزار تن وش پنبه برداشت شده از سطح یکهزار و ۳۰۰ هکتار کشتزار استان برای نخستین بار به صورت قراردادی فروخته شد.

چهار هزار تن وش پنبه کشاورزان خراسان شمالی قراردادی فروش رفت

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، محمدنقی کاظمیان افزود: برای سال زراعی آینده کارخانه های پنبه پاکنی استان این آمادگی را دارند تا سطح خرید قراردادی را افزایش دهند.

وی اظهار داشت: این کارخانه ها در سال جاری علاوه بر خرید وش پنبه نهاده های کشاورزی و بذور اصلاح شده نیز توزیع کردند.

وی با بیان اینکه کارخانه های پنبه پاکنی استان حتی در سال زراعی جاری به سمت کشت مکانیزه رفته بودند، گفت: تلاش می شود تا برداشت پنبه بوسیله کمباین ها انجام شود که امسال کارخانه اترک مانه و سملقان در این خصوص مورد تقدیر کشوری قرار گرفت.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه حلقه های زنجیره تولید باید ایجاد شود اظهار داشت: با خرید محصولات قراردادی این زنجیره تکمیل خواهد شد.

مهندس کاظمیان با بیان اینکه هم اینک پنج دستگاه کمباین غوزه چین در استان وجود دارد گفت: این میزان در سال زراعی آینده به ۱۰ دستگاه خواهد رسید که کمک بسیار خوبی به پنبه کاران می شود.

وی افزود: همچنین کشاورزان به سمت کشت عمده رفته اند چرا که در سال های گذشته در فصل برداشت کمبود کارگر داشتند اما با فروش قراردادی و اختصاص دستگاه های مکانیزه مشکل برداشت برطرف خواهد شد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه میانگین برداشت پنبه از سطح پنبه زرهای استان حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است گفت: فروش قراردادی باعث شد که کاشت و برداشت به صورت مکانیزه شود.

کاظمیان افزود: این استان نیاز به ۳۵۰ تا ۴۰۰ تن بذر اصلاح شده پنبه دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۸۰ تن بذرداخلی و ۳۵ تن نیز بذر وارداتی تامین کرده ایم، نیاز ۸۰ درصد بذر کشاورزان آماده شده است این در حالی است که در سال های گذشته تا ۴۵ درصد بذر در اختیار کشاورزان قرار می گرفت.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید