Iranian Agriculture News Agency

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی گفت: بر اساس آمار ارایه شده صندوق مرکزی، این استان با پوشش ۳۲ درصدی جامعه هدف، ۱۱ درصد از میانگین کشوری این شاخص جلوتر است.

۵۸ هزار و ۵۰۰ نفر در خراسان شمالی زیر پوشش بیمه‌ روستاییان قرار گرفتند

به گزارش خبرنگار  ایانا در استان خراسان شمالی، محمدرضا غلام‌زاده افزود: ۱۷۹ هزار نفر از هم استانی ها مشمول استفاده از مزایای صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر هستند که تاکنون ۵۸ هزار و ۵۰۰ نفر آنان زیر پوشش این بیمه قرار گرفته‌اند.

وی با بیان اینکه خراسان شمالی از نظر بیمه شدگان فعال نیز از میانگین کشور بالاتر است، افزود: در این شاخص با ۲۴ درصد بیمه شده فعال در حال پرداخت حق بیمه، رتبه چهارم کشوری را  داریم که میانگین این شاخص در کشور ۱۳ درصد است.

غلامزاده بر توسعه بیمه اجتماعی در استان تاکید و اظهار داشت: بنا به دستور استاندار خراسان شمالی و کمک سایر دستگاه ها، طرح توسعه بیمه از ۱۱ ماه پیش آغاز شده که از زمان اجرای آن تاکنون، ۱۰ هزار نفر زیر پوشش این صندوق قرار گرفته اند که معادل سه برابر آمار جذب در سال های گذشته است.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی گفت: همچنین چهار هزار و ۹۵۰ نفر نیز ثبت نام اولیه را داشته اند که با پرداخت حق بیمه خود به بیمه شدگان استان اضافه خواهند شد.

غلام زاده با بیان اینکه بیمه شدگان روستایی و عشایری باید تنها چهار ماه حق بیمه بپردازند، افزود: مابقی حق بیمه آنان برای هشت ماه دیگر سال، توسط دولت پرداخت می‌شود.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی اظهار داشت: تمام زنان و مردان متاهل و مجرد ساکن در روستاها و مناطق عشایری، کشاورزان، زنبورداران، قالیبافان، و هنرمندان صنایع دستی غیرساکن در روستا و شاغلان فصلی و ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، رانندگان حمل بار و مسافر برون شهری، کارکنان مراکز و شرکت های وابسته به سازمان نظام مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی و نظام دامپزشکی می توانند از بیمه اجتماعی برخوردار شوند.

غلام زاده افزود: برای نخستین بار با تلاش‌ و همراهی سازمان برنامه و بودجه، پوشش بیمه‌ اجتماعی رایگان‌ همگانی برای یک میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار روستایی محروم از بیمه اجتماعی در سطح کشور محقق شد و تمامی افراد دارای شرایط پس از پایش به صورت رایگان از خدمات بیمه ای برخوردار خواهند شد.

وی اظهار داشت: در مرحله اول این طرح با سازمان های حمایتی از جمله بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره) و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تفاهم نامه خواهیم داشت تا افراد زیر پوشش خود را، که مشمول بیمه اجتماعی هستند، معرفی کنند.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی افزود: هم اکنون ۲ هزار و ۱۵۰ نفر از افراد زیر پوشش صندوق، مستمری بازماندگی و فوت دریافت می‌کنند.

غلامزاده گفت: برای نخستین بار در استان ۱۵ خانوار مشمول مستمری بازنشستگی صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر شدند که این صندوق بیمه در سال ۸۴ تشکیل و نمایندگی آن در استان ایجاد شد و امسال برای نخستین بار افرادی که تاکنون حق بیمه خود را ۱۵ سال پرداخت کرده و به سن بازنشستگی رسیده بودند، مستمری ماهانه دریافت می‌کنند.

وی گفت: این افراد بر اساس سطوح درآمدی مختلف حق بیمه خود را به صندوق واریز کرده  و به سن ۶۵ سالگی رسیده‌اند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید