Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: این استان ۴۸ هزار و ۴۹۳ هکتار باغ دارد و در این سطح ۲۶ گونه باغی تولید می شود.

خراسان شمالی ۴۸ هزار و ۴۹۳ هکتار باغ دارد

به گزارش خبرنگار ایانا دراستان خراسان شمالی، محمدعلی شریکیان افزود: با توجه به شرایط اقلیمی استان انواع محصولات سردسیری و نیمه گرمسیری در این استان تولید می‌شود.

وی گفت: میزان تولید محصولات باغی استان در سال ۹۲، ۲۰۵ هزار و ۴۹۲ تن بود که در سال ۹۸ به ۳۱۵ هزار و ۲۴۲ تن رسید.

وی ادامه داد: امسال ۳۱۵ هزار تن انواع محصول باغی در این استان تولید شد.

مهندس شریکیان خاطرنشان کرد: از مجموع محصولات تولیدی استان ۱۶۳ هزار تن مربوط به محصول انگور، ۶۴ هزار و ۶۲۶ تن سیب و پنج هزار و ۷۶۲ تن گیلاس  است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: رتبه های کشوری این محصولات به ترتیب هفت، ۱۲ و ۱۵ است.

وی افزود: همچنین در این استان سالانه بیش از ۶ هزار تن گلابی، دو هزار و ۴۷۸ تن آلو و هزار و ۳۰۷ تن انواع گیاهان دارویی تولید شده است که به ترتیب در جایگاه هشت، ۱۶ و ۲۱ کشوری قرار دارد.

مهندس شریکیان با بیان اینکه در تولید انواع توت و توستان و فعالیت نوغان داری در استان در کشور جایگاه سوم را داریم گفت: دو هزار و ۹۵ تن محصول نیز در این زمینه تولید می شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه در تولید زعفران در سطح کشور جایگاه سوم را داریم اظهار داشت: امسال ۲۰ هزار تن زعفران از سطح اراضی زیر کشت استان برداشت شد.

مهندس شریکیان افزود: سالانه حدود ۱۵ هزار تن محصول گلخانه ای نیز در این استان تولید می شود که از این نظر نیز در رده ۱۸ کشوری قرار داریم.

وی گفت: زیتون، بادام، پسته، آلبالو، هلو، شلیل، شفتالو، انجیر، انار، شاه توت، به، سنجد و گوجه سبز، نیز از دیگر تولیدات باغی استان است. 

 وی افزود: یکی از مهم ترین برنامه های حوزه باغبانی اصلاح باغ ها درجه ۲ و احیا و جایگزینی باغ درجه سه است.

وی گفت: برنامه اصلاح و نوسازی باغ های میوه با اهداف بهبود کمی و کیفی تولیدات باغی رعایت الگوی کشت متناسب با اقلیم و ایجاد اشتغال انجام می شود، اصلاح و نوسازی باغ ها در سطح دو هزار و ۳۴۶ هکتار در سال ۹۸ انجام شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید