Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: میزان سرمایه‌گذاری در صنایع تکمیلی و تبدیلی بخش کشاورزی این استان نسبت به پیش از دولت تدبیر ۳۳۸ درصد رشد یافته است.

سرمایه‌گذاری در صنایع کشاورزی خراسان شمالی ۳۳۸ درصد رشد کرد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، عبدالله یوسفی رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: میزان سرمایه گذاری در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی این استان تا ابتدای دولت یازدهم ۲۸۵ میلیارد ریال بود که این رقم اکنون به هزار و ۲۴۷ میلیارد ریال رسیده است.

وی افزود: در طرح های به بهره برداری رسیده صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی خراسان شمالی نیز میزان اشتغال با ۱۱۰ درصد رشد، از ۶۹۸ نفر به هزار و ۴۶۷ نفر رسیده است.

وی شمار کنونی صنایع تبدیلی و تکمیلی استان را ۹۹ واحد عنوان کرد و گفت: ظرفیت تولیدی این واحدها ۸۴۰ هزار تن است که برای هزار و ۱۶۶ نفر نیز اشتغال ایجاد شده است.

یوسفی در خصوص صدور جواز تاسیس صنایع تبدیلی و تکمیلی استان نیز اظهار داشت: تعداد ۴۴۶ فقره جواز تاکنون در این استان به ارزش ۶ هزار و ۳۶۹ میلیارد ریال سرمایه گذاری صادر شده است.

وی ظرفیت این جوازهای تاسیس را تبدیل ۲ هزار و ۵۴۱ تن مواد خام کشاورزی عنوان کرد و افزود: با راه اندازی این واحدها برای هفت هزار و ۸۹۰ نفر ایجاد اشتغال می شود.

وی اظهار داشت: سالانه ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون تن انواع محصولات از مزارع و باغ های استان برداشت می شود که صنایع تبدیلی و غذایی استان توان فرآوری ۸۴۰ هزار تن آن را دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: از مجموع واحدهای تبدیلی و تکمیلی استان ۳۲ واحد مربوط به حوزه تولیدات دامی و ۶۷ واحد نیز در بخش باغی و زراعی است.

افزایش سالانه ۱۰ درصد به ظرفیت فراوری محصولات کشاورزی 

یوسفی اظهار داشت: برنامه ریزی شده تا با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان، سالانه ۱۰ درصد به ظرفیت فراوری محصولات کشاورزی استان افزوده شود تا علاوه بر ایجاد اشتغال باعث ارزش افزوده نیز بشود.

وی کمک به افزایش صادرات غیرنفتی، تسهیل در دسترسی به توسعه پایدار روستاها و وجود زمینه های مساعد برای مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری صنایع تبدیلی و تکمیلی را از دیگر مزایای صنایع کشاورزی استان برشمرد.

وی اولویت های سرمایه گذاری در این حوزه را شامل بسته بندی و عصاره گیری گیاهان دارویی،  صنایع تبدیلی میوه های دانه دار و دانه ریز،  بسته بندی و فرآوری گوشت قرمز و سورتینگ و بسته بندی انواع میوه و سبزی عنوان کرد.

یوسفی، برنامه سازمان متبوع خود برای حمایت از این صنایع را تثبیت واحدهای فعال و تامین تسهیلات سرمایه در گردش با همکاری بانک ها، فعال کردن واحدهای نیمه فعال و راکد و بازگرداندن آنها به چرخه تولید برشمرد و افزود: تسهیلات سرمایه در گردش و بازسازی و نوسازی برای واحدهای فرسوده از نیازهای اصلی این بخش است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی بر اهمیت بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی تاکید کرد و گفت: کمک به توسعه پایدار بخش کشاورزی و دستیابی به امنیت غذایی از طریق فرآوری و نگهداری محصولات کشاورزی، کاهش ضایعات محصولات، افزایش ارزش افزوده و بهره وری این بخش، استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود،  ایجاد اشتغال پایدار و جذب نیروی انسانی آزاد شده این بخش میسر است.

یوسفی با بیان اینکه حدود ۵۲ درصد محصولات کشاورزی خراسان شمالی شانس فراوری دارد، اظهار داشت: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول از مزارع و باغ های استان برداشت می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: مابقی محصولات تولیدی استان به صورت تازه خوری مصرف و یا به دیگر استان ها حمل می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید