Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: سالانه ۷۰۰ هزار راس دام مازاد بر نیاز استان به صورت زنده و پرواری برای کشتار به دیگر استان‌ها حمل می‌شود.

سالانه ۷۰۰ هزار راس دام از خراسان شمالی خارج می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، مهدی شکاری افزود: این میزان دام تولیدی استان به صورت خام به استان های گلستان، تهران، خراسان رضوی و یزد حمل شده و پس از کشتار روانه بازار می شود.

وی افزود: استان خراسان شمالی از نظر واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی حوزه دامی بسیار فقیر است و تنها یک کشتارگاه صنعتی در استان با ظرفیت ۱۳ هزار و ۵۰۰ تن فعال است.  

وی در خصوص قاچاق دام نیز گفت: قاچاق دام کشور بیشتر از مرزهای غربی انجام می شود و دام خراسان شمالی به صورت قاچاق خارج نمی شود اما بخشی از دام های استان که به سایر استان ها حمل شده ممکن است به شکل قاچاق از آن استان ها به خارج از کشور منتقل شود.

شکاری بر لزوم ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان در حوزه دام و طیور تاکید کرد و اظهار داشت: نبود واحدهای تولیدی، صنایع بسته بندی و فراوری محصولات دامی در استان موجب شده تا دام به صورت خام و بدون ارزش افزوده از استان خارج شود.

مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی میزان تولید گوشت قرمز در این استان را سالانه افزون بر ۲۲ هزار و ۱۴۰ تن ذکر کرد.

شکاری افزود: استان در تولید گوشت قرمز در سطح کشور رتبه ۲۱ را دارد و از نظر زنجیره تولید و ارزش در بخش دام سبک و طیور در جایگاه نهم کشور است.

وی بر ایجاد زنجیره گوشت قرمز در استان و اجرای طرح اصلاح نژاد دام سبک تاکید کرد و گفت: ارتقای بهره وری پرورش دام سبک و افزایش تولید گوشت قرمز و اقتصادی کردن آن از جمله اهداف این سازمان است.  

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید