Iranian Agriculture News Agency

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: یونجه یکی از ارقام پیشنهادی به برنج‌کاران است و می تواند جایگزین این کشت ممنوعه در استان شود.

کشاورزان خراسان شمالی، یونجه را جایگزین برنج کنند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، محمدجواد تشکری گفت: با توجه به نیاز دامداران استان به علوفه، کشت یونجه صرفه اقتصادی بالایی دارد و بر این اساس می تواند با برنج رقابت کند.

وی با تاکید بر اینکه یونجه می تواند جایگزین برنج باشد افزود: کشت یونجه در زمین های حاشیه رودخانه اترک و یا پایین دست سد شیرین دره، بسیار کم هزینه است زیرا با توجه به زه آب بالای این زمین ها، نیاز به آبیاری یونجه بسیار کم است از این رو کشاورز تنها هزینه های مربوط به برداشت را پرداخت می کند.

تشکری اظهار کرد: یونجه، گیاهی چند ساله است و کشاورز تا چند سال، تنها هزینه های برداشت را می پردازد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی در باره بازار فروش یونجه افزود: دامداران استان و نیز خارج استان، خواهان یونجه هستند و با توجه به قیمت بالای علوفه، اکنون کشت این محصول مقرون به صرفه است.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از محصولات پیشنهادی برای جایگزین شدن کشت برنج، کشت حبوبات است، اکنون قیمت حبوبات در بازار بالا است و این محصول می تواند با برنج، رقابت کند. 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: بر اساس مصوبه هیات وزیران، کشت برنج جز در دو سه استان، ممنوع است و ما نیز تابع قاون هستیم.

وی با بیان اینکه امسال سال دوم اجری مصوبه ممنوعیت کشت برنج است و سال آتی باید سطح زیر کشت برنج به صفر برسد افزود: در سال ۹۸، به دلیل بارندگی های خوب و وضعیت مناسب منابع آبی بویژه آب ذخیره شده در پشت سدها، کشت برنج محدود نشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: سال گذشته، شرایط برای کشت برنج مناسب بود و ما تقاضا کردیم که کشت این محصول محدود نشود. 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید