Iranian Agriculture News Agency

مدیر امور طیور، زنبور عسل و پروش کرم ابریشم سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون برای 88 واحد مرغداری گوشتی استان 15 هزار تن نهاده خوراکی با قیمت دولتی (شامل شش هزار و 57 تن کنجاله سویا و هشت هزار و 680 تن ذرت ) تامین شده که تا به حال حاضر 12 هزار و 500 تن آن به استان ارسال شده است و دو هزار و 500 تن دیگر نیز باید از بنادر به استان حمل شوند.

تامین ۱۵ هزار تن نهاده دولتی برای مرغداری های استان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، علیرضا صادق گفت: در نیمه نخست امسال در 88 واحد مرغداری استان چهار میلیون و پنج هزار قطعه جوجه ریزی انجام شد که حدود 10 هزار تن گوشت مرغ، تولید و به بازار مصرف عرضه شدند.

وی همچنین با اشاره به قیمت های دولتی و آزاد این دو نهاده خوراکی در کشور، عنوان کرد: در حال حاضر قیمت کنجاله سویا با قیمت دولتی دو هزار و 450 تومان در هر کیلو و ذرت با قیمت دولتی هزار و 500 تومان در هر کیلو است درحالیکه قیمت کنجاله سویا در بازار آزاد 12 تا 13 هزار تومان در هر کیلو و قیمت ذرت در بازار آزاد سه هزار و 100 تومان در هر کیلو به فروش می رسند.

صادق با اشاره به اینکه هزینه تولید مرغداری ها به نحو قابل ملاحظه ای در سطح بازار افزایش یافته است، گفت: قیمت کنونی گوشت مرغ در سطح بازار پاسخگوی هزینه های صرف شده در مرغداری ها نیست.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در بخش دیگری از سخن خود درباره تامین نهاده خوراکی برای واحدهای مرغداری گوشتی نیز عنوان کرد: ذرت و کنجاله سویا دو نهاده خوراکی هستند که مرغداری ها برای تولید گوشت سفید در هر دوره جوجه ریزی باید تامین کنند.

وی افزود: 85 تا 90 درصد از این دو نهاد خوراکی مورد نیاز صنعت مرغداری کشور از محل واردات تامین می شوند.

وی با اشاره به استان خراسان شمالی، عنوان کرد: استان خراسان شمالی در زمینه تامین نهاده برای واحدهای مرغداری اش با مشکلاتی از جمله دوری استان از بنادر جنوبی کشور، افزایش غیر متعارف کرایه ناوگان حمل و نقل، کسری بار نهاده که از بنادر به استان ارسال می شوند، در برخی از مواقع وجود کیفیت پایین نهاده های ارسال شده همچنین مشکلات تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی و مشکلات ثبت سفارش نهاده ها مواجه است.

صادق در ادامه بیان کرد: خراسان شمالی برای 101 واحد مرغداری گوشتی خود در هر دوره جوجه ریزی به تامین 21 هزار تن نهاده خوراکی نیاز دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید