Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی گفت: شیوع بیماری کرونا ۱۲۰ میلیارد ریال به فعالیت تولیدی و زندگی عشایر این خط از کشور خسارت وارد کرده که بیشتر خسارت‌ها از ناحیه کوچ بوده است.

کرونا ۱۲۰ میلیارد ریال به عشایر خراسان شمالی خسارت زد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، محمدرضا قلی پور اظهار کرد: سه هزار و ۴۰۰ خانوار کوچ رو عشایری این استان که در مناطق گرمسیری استان گلستان مستقر بودند در فصل ییلاق با شیوع بیماری کرونا برای در امان ماندن از آسیب های این بیماری به اجبار دام های خود را با ماشین حمل کردند که خانوارها متحمل هزینه شدند.

وی افزود: به‌طور میانگین هر خانوار ۲۰ تا ۳۰ میلیون ریال برای انتقال دام خود از مناطق قشلاقی به ییلاقات هزینه کردند.

وی گفت: عشایر استان هرساله مسیر مراتع قشلاقی استان گلستان تا چراگاه های ییلاقی خود در خراسان شمالی را به صورت سنتی طی می کردند که امسال از خودرو برای انتقال دام خود استفاده کردند.

وی اظهار داشت: عشایر در این مدت با مشکل تردد نیز مواجه شدند که بعضا از این ناحیه نتوانستند دام های خود را به موقع به بازار عرضه کنند که از این ناحیه نیز متضرر شدند.

قلی پور در بخش دیگری از سخنانش به گرانی علوفه دامی نیز اشاره کرد و گفت: توسط اتحادیه های عشایری ۲۰ هزار تن انواع علوفه شامل جو، کنسانتره و سبوس برای خوراک دام بین خانوار های عشایری توزیع شد.

وی بر استفاده از خوراک دام کنستانره تاکید کرد و افزود: از دامداران عشایری می خواهیم که برای خوراک دام از کنستانتره استفاده کنند چرا که تمامی نیاز های دام را تامین می کند.

مدیرکل امور عشایری خراسان شمالی افزود: تمامی خواسته های عشایر از طریق تلفن انجام شده است، تلاش کرده ایم که رفت و آمد این قشر را به حداقل برسانیم.

قلی پور اظهار کرد: صبوری و شکیبایی خانوارهای عشایری این خطه و ماندگاری آنها در مناطق قشلاقی واقع در استان گلستان و همچنین مناطق ییلاقی در استان موجب شده تا ویروس کرونا کمتر به چادرهای این قشر راه پیدا کند.

وی افزود: تنها چند خانوار از این قشر مبتلا به ویروس کرونا شدند که خوشبختانه تمامی این افراد بهبود یافتند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید