Iranian Agriculture News Agency

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی خراسان شمالی اعلام کرد: دامداران استان نسبت به بیماری تب سه‌روزه در واحدهای دامداری، حساسیت لازم را داشته باشند، ضمن اینکه هیچ نگرانی در خصوص تامین واکسن مورد نیاز، وجود ندارد.

نگرانی برای تامین واکسن تب سه‌روزه دام در خراسان شمالی وجود ندارد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، حمید رمضانی گفت: هماهنگی های لازم برای تامین واکسن، با تشکل ها و اتحادیه ها انجام شده است، در صورت نیاز نسبت به مایه کوبی دام آنان اقدام می شود.

وی با بیان اینکه تب سه روزه، تنها در دام سنگین مشاهده می شود، افزود: این بیماری، با پشه ها، از دامی به دام دیگر منتقل می شود و در فصل گرما احتمال بروز بیماری هایی مثل تب سه روزه و لمپی اسکین در دام ها افزایش می یابد.

رمضانی اظهار کرد: فصل گرما شرایط را برای تکثیر حشرات ناقل بیماری مناسب کرده است که در این زمینه،  راهکارهای مقابله با شیوع احتمالی تب سه روزه در جمعیت دام سنگین به دامداران استان توصیه شده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: تب سه روزه بیماری عفونی ویروسی مختص گاو و گوساله و غیرقابل انتقال به انسان است.  

وی با بیان اینکه حمل و نقل دام های آلوده از یک منطقه به منطقه دیگر موجب شیوع بیماری می شود و باید از آن اجتناب شود، تصریح کرد: دامداران برای جابه جایی دام،  باید گواهی معتبر بهداشتی قرنطینه ای دامپزشکی داشته باشند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه ضدعفونی و سمپاشی کردن جایگاه نگهداری دام ها، از بروز خسارات احتمالی جلوگیری می کند.

تب و لرز، بی اشتهایی، افزایش ترشحات بینی و بزاق، کاهش ناگهانی تولید شیر و افت وزن دام، لنگش و سفت شدن مفاصل و عضلات و زمین گیر شدن دام ها از جمله علائم ابتلای به این بیماری است.

خراسان شمالی قطب دامپروری کشور است و سه میلیون واحد دامی در آن نگهداری و پرورش داده می شود.  

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید