Iranian Agriculture News Agency

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال ۱۲ هزار تن کود اوره بین کشاورزان این استان توزیع شده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد رشد دارد.

افزایش ۱۱ درصدی توزیع کود بین کشاورزان خراسان شمالی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، محسن نظام‌دوست گفت: سهمیه اختصاصی انواع کود شیمیایی به استان در سال جاری ۳۱ هزار تن است که این میزان نسبت به پارسال هفت هزار تن افزایش دارد.

وی اظهار کرد: هرچند کود بهاره بین کشاورزان استان توزیع شده، اما هم اکنون چهار هزار تن کود نیز ذخیره سازی شده است که در فصول پیک مصرف کشت پاییزه و مصرف سرک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نظام دوست با بیان اینکه میزان کود اختصاص داده شده استان پاسخ ۱۰۰ درصد سطوح کشت را می دهد گفت: به اندازه کافی انواع کود در استان وجود دارد.

وی افزود: ۶۰ هزار تن کود اوره در بهار امسال از مجتمع پتروشیمی خراسان به مقصد شهرستان های این استان و همچنین استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل و سمنان حمل و توزیع شد، سهم این استان در این مدت ۱۶ هزار تن بوده است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی بر حمایت از تولید کننده ها انواع کود شامل ماکرو، میکرو و کودهای زیستی تاکید کرد و اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا در تامین کود به خودکفایی برسیم که فراخوان های لازم در این خصوص داده شده است.

نظام‌دوست گفت: هم‌اکنون یک واحد تولیدی سولفات آلومینیوم در استان در حال ساخت است که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیز دارد، ظرفیت این واحد ۸۰ هزار تن سولفات است.

وی تعداد کارگزار توزیع انواع کود در استان را ۶۵ مورد ذکر کرد و افزود: کشاورزان باید برای تهیه کود به این کارگزاری ها مراجعه کنند.

وی اظهار کرد: اسامی کشاورزان و همچین میزان زمینی که در اختیار دارند در سامانه پهنه بندی ثبت شده است هم اکنون کود نیز با توجه به این سامانه به آنان ارائه می شود.

وی افزود: همه ساله همزمان با فصل کاشت کودهای مورد نیاز کشاورزی بین بهره برداران این بخش توزیع می شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید