Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی فاروج گفت: با توجه به دست دادن تدریجی زمان برداشت غلات در این شهرستان، تنها به کمباین‌هایی اجازه فعالیت داده می‌شود که کارت معاینه فنی نظام مهندسی کشاورزی داشته باشند.

کمباین‌های معیوب در فاروج اجازه فعالیت ندارند

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، حبیب الله مقتدرگفت: برای برداشت محصول شهرستان به ۱۰۲ دستگاه کمباین نیاز است و حال آنکه در این شهرستان تنها چهار دستگاه کمباین متوسط وجود دارد و برای تامین ادوات مورد نیاز، بر اساس بانک اطلاعاتی کمباین‌داران، رایزنی های لازم برای حضور به موقع این ماشین ها در زمان برداشت انجام شده است.

وی افزود: هرساله نیاز شهرستان به کمباین برای برداشت محصول گندم، از طریق دیگر شهرستان های خراسان شمالی و نیز استان گلستان تامین می شود.

وی با بیان اینکه نقص کمباین ها ریزش و ضایعات این محصول راهبردی را بالا می برد، گفت: کمباین های مهاجر در بدو ورود توسط کارشناسان نظام مهندسی بررسی شده و در صورت نداشتن نقص کارت معاینه فنی دریافت کرده و اجازه فعالیت دریافت می کنند که این نظارت ها در طول دوران فعالیت نیز ادامه می یابد و اگر پس از آغاز فعالیت نیز دچار نقص فنی شوند، تا زمان برطرف شدن نقص، مجوز فعالیت آنان ملغی می شود.

مدیر جهاد کشاورزی فاروج گفت: عمده برداشت محصول گندم، جو و کلزای این شهرستان به وسیله کمباین صورت می گیرد.

مقتدر با اشاره به تاخیر برداشت غلات از مزارع این شهرستان در سال جاری، افزود: هر سال این فرایند اواخر خرداد آغاز می شد، اما امسال زمان برداشت ۱۰ تا ۱۵ روز به تاخیر افتاده است زیرا مزارع هنوز سبز هستند.

وی سطح زیر کشت گندم آبی شهرستان فاروج را چهار هزار و ۵۰۰ هکتار و گندم دیم را ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار عنوان کرد و افزود: هفت هزار و ۷۰۰ هکتار از کشتزارهای شهرستان هم زیر کشت جو دیم و آبی رفته است که پیش بینی می شود ۲۶ هزار تن محصول از این سطح برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی فاروج، سطح زیر کشت کلزا در این شهرستان را نیز بیش از ۲۳۰ هکتار عنوان کرد و گفت: علیرغم افزایش ۷۰ درصدی کشت کلزا،  سرمای فروردین به ۳۵ درصد از کشتزارهای کلزای شهرستان خسارت وارد کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید