Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه سطح گلخانه‌های این استان به 70 هکتار رسیده است گفت: سطح گلخانه‌های استان خراسان شمالی در سال جاری افزایش می یابد.

سطح گلخانه‌های استان خراسان شمالی افزایش می یابد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان خراسان شمالی، عبداله یوسفی افزود: خراسان شمالی در اجرای طرح توسعه واحدهای گلخانه‌ای در طی چند سال اخیر بسیار موفق عمل کرده است بطوریکه سطح گلخانه های در حال بهره برداری و ساخت استان در سال 92 برابر 10 هکتار بوده است که طی چند سال اخیر روند رو به رشدی داشته و با اقدامات آموزشی ترویجی و اعطای تسهیلات ارزان قیمت و تسهیل در امور صدور مجوزها این سطح به 70 هکتار رسیده است.

وی ادامه‌ داد: برای گسترش گلخانه‌های کوچک مقیاس  274  مجوز صادر شده که تعداد 157 مورد آن به بانک‌های عامل جهت اخذ تسهیلات معرفی شده که پیش بینی می شود 5 واحد در سال جاری به بهره‌برداری برسد.

یوسفی در خصوص ایجاد و راه‌اندازی شهرک‌های گلخانه‌ای نیز افزود:  مجتمع گلخانه‌ای امام رضا(ع) ظرفیت احداث  115 هکتار گلخانه را در شهرستان مانه و سملقان ایجاد می کند و در حال حاضر فاز 1 و 2 به متقاضیان واگذارشده که 20 قطعه با مساحت 10 هکتار در مراحل ساخت و اجرای سازه گلخانه است .

وی افزود: مجتمع گلخانه ای ساریگل ظرفیت احداث  30 هکتار گلخانه را در شهرستان اسفراین ایجاد می کند که درمراحل ایجاد زیر ساخت می باشد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: شهرستان های استان از لحاظ شرایط اقلیمی مناسب برای اجرای طرح‌های گلخانه‌ای بوده  و در سال‌های اخیر اقدامات خوبی برای توسعه گلخانه‌ها در شهرستان های اسفراین و شیروان صورت گرفته است.

یوسفی افزود: ارائه بسته‌های حمایتی، پرداخت تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت و ارائه خدمات مشاوره‌ای از سوی مدیریت جهاد کشاورزی به مجریان طرح‌های گلخانه‌ای از عوامل مهم افزایش سطح تولید محصولات گلخانه‌ای و گل و گیاه در این شهرستان است.

وی راه‌اندازی طرح‌های گلخانه‌ای را بهترین راهکار برای تولید محصولات کشاورزی در فصول سال و استفاده بهینه از آب و نهاده های تولید در شرایط تغییر اقلیم و کاهش نزولات آسمانی و کاهش منابع تامین کننده آب کشاورزی و همچنین ایجاد اشتغال پایدار در بخش کشاورزی ذکر کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: توسعه گلخانه‌ها اولویت سازمان جهاد کشاورزی در سال جهش تولید است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید