Iranian Agriculture News Agency

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از عملیات سمپاشی علیه ملخ در سطح ۲۸۸ هکتار از عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی خبر داد و گفت: به منظور هشدار به دامداران برای پرهیز از چرای دام در این مراتع، پرچم قرمز نصب شده است.

عملیات سمپاشی علیه ملخ در سطح ۲۸۸ هکتار از عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی از عملیات سمپاشی علیه ملخ در سطح ۲۸۸ هکتار از عرصه‌های طبیعی خراسان شمالی خبر داد و گفت: به منظور هشدار به دامداران برای پرهیز از چرای دام در این مراتع، پرچم قرمز نصب شده است.

محمد رضایی گفت: از عرصه های مبارزه شده ۲۳ هکتار در شهرستان بجنورد و ۲۶۵ هکتار نیز در شهرستان های راز و جرگلان و مانه و سملقان بوده است.

وی افزود: هم اکنون آلودگی ملخ ها در مرحله پوره است که مبارزه با این آفت در این مرحله آسان تر و کم هزینه تر است.

وی با بیان اینکه در عرصه‌هایی که مبارزه شیمیایی می‌شود پرچم‌های قرمزی به منظور هشدار به دامداران نصب می‌شود، گفت: دامداران باید از چرای دام در این مناطق خودداری کرده و دست کم به مدت یکماه پس از سمپاشی دام خود را وارد این مناطق نکنند.

وی اظهار کرد: در برخی از عرصه های طبیعی شهرستان های شیروان و فاروج نیز آلودگی ملخ شناسایی شده  اما هنوز به حد مبارزه نرسیده است.

وی خواستار تخصیص اعتبار مورد نیاز برای مبارزه با ملخ در عرصه های طبیعی استان شد و افزود: اگر ملخ از حالت پورگی خارج و به مرحله پرواز برسد، مبارزه با آن بسیار سخت و هزینه بر خواهد شد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ملخ های مولد ابتدا در عرصه های طبیعی تخم گذاری و تکثیر شده و پس از ازدیاد جمعیت وارد حوزه کشاورزی شده و ضرر و زیان زیادی را به این عرصه ها وارد می آورند.

رضایی با بیان اینکه ۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای مبارزه با آفت ملخ در مراتع خراسان شمالی مورد نیاز است، اظهار داشت: کانون‌های آلودگی در عرصه‌های استان شناسایی شده است که با توجه شرایط آب و هوایی، امسال زمینه رشد و تکثیر جمعیت این آفت وجود دارد.

وی عمده کانون های ملخ این استان در سال گذشته را مربوط به شهرستان های شیروان، فاروج و بجنورد عنوان و بیان کرد: به دلیل مهاجرت ملخ از خاک ترکمنستان برخی کانون های ملخ نیز در شهرستان های مانه و سملقان و راز و جرگلان ایجاد شده بود.

رضایی با بیان اینکه کانون های ملخ هر سال متغیر است،  اظهار داشت: ملخ های مراکشی، بومی استان هستند و به عنوان آفت عمومی باید توسط دولت با آنها مبارزه شود.

وی گفت: کانون‌های ملخ در مراتع استان به علت شرایط خاص آب و هوایی و بارش‌های مناسب شکل گرفته که با توجه به وفور تغذیه، اگر مبارزه با آن به صورت جدی انجام نشود، حالت طغیانی و تهاجمی به خود خواهد گرفت.

رضایی افزود: کشاورزان و دامداران به محض مشاهده ملخ با تراکم بالا در اماکن نسبت به اطلاع‌رسانی به مراکز خدمات جهاد کشاورزی مربوطه اقدام کنند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید